Odnowiony pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego stanął ponownie u styku Wisły i Dunajca w Opatowcu. Monument od połowy lat 90. XX wieku posadowiony jest przy lewym brzegu wiślanej skarpy, w miejscu przeprawy promowe.
We wrześniu tego roku, cała konstrukcja została zdemontowana i zabrana do pracowni konserwatorskiej. Dziś obiekt zyskał nowy, ładny i estetyczny wygląd, mówi Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca.
– Ma nowy postument i cokół. Jego ściany zostały obłożone płytami z czarnego granitu. Z kolei postać marszałka została oczyszczona. Prace polegały także na poprawie infrastruktury wokół pomnika. Pojawiły się ławki i kosze na śmieci. Aktualnie trwają prace porządkowe.
Pomnik marszałka powstał 25 września 1994 w 80. rocznicę jego pierwszych bojów na ziemi opatowieckiej. W chwili odsłonięcia był to pierwszy w Polsce pomnik przedstawiający całą postać marszałka.
– Pomnik stanął z inicjatywy piłsudczyka, majora Stanisława Parlaka. Zaprojektowali go artyści krakowscy: Edward Osiecki i Władysław Dudka. Został wykonany w pracowni w Węgrzcach – opisuje burmistrz.
Głównym elementem pomnika jest postać Marszałka o wysokości 2,70 m, odlana z brązu. Umieszczona jest na trzymetrowym postumencie, z tablicą informującą, że „w tym miejscu w dniach 23, 24, 27 września 1914 w ciężkich bojach przeprawił się przez Wisłę 1. Pułk Piechoty Legionów”. Tu Piłsudski dozorował przeprawę, sam przeprawiał się jako ostatni, przeziębił się i był leczony na miejscowej plebanii.
Remont niemal 30-letniego monumentu był jednym z elementów rewitalizacji miasteczka. Powstał przy nowej ścieżce rekreacyjnej wzdłuż nabrzeża Wisły.