2022 będzie w powiecie ostrowieckim rokiem krzemionkowskim. Sto lat temu kopalnie neolityczne w Krzemionkach niedaleko Ostrowca zostały odkryte przez Jana Samsonowicza, a przed rokiem wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nadchodzący rok to także zmiana w sposobie prowadzenia placówki przypomina starosta ostrowiecki Marzena Dębniak:
– 20 grudnia podpisaliśmy umowę na współprowadzenie Muzeum Historyczno-Archeologicznego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To znacząco poprawi budżet jednostki, który wzrośnie dwukrotnie, a dodatkowo łatwiej będzie o pozyskiwanie środków zewnętrznych na kolejne prace.
Poseł Andrzej Kryj podkreślał, że rok rocznicowy jest okazją do szerokiej promocji tego miejsca:
– Zabytek jest rangi światowej, jeden z 16 w Polsce, które są wpisane na listę UNESCO. Mamy się czym szczycić, ale też o co dbać. Przypomną, że jednym ze sposobów upowszechnienia wiedzy o tym miejscu będzie moneta okolicznościowa wydana przez NBP poświęcona Krzemionkom oraz znaczek pocztowy odnoszący się graficznie do kopalni neolitycznych.
W planach na nadchodzący rok jest wiele akcji promujących Krzemionki, ale także zmiany organizacyjne, mówi dyrektor Muzeum Andrzej Przychodni:
– Planujemy wydłużyć Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, będą trwały od 16 do 20 lipca, poza spotkaniami dla publiczności chcemy zorganizować cykl konferencji naukowych i wykładów. W planach jest także rozszerzenie pracy kilku działów i wdrożenie nowych, aby wypełnić wymagania UNESCO, ale także poszerzyć prace naukowe w Krzemionkach.
Na temat Krzemionek powstanie także publikacja.