Kielecki ratusz chce jeszcze bardziej zintensyfikować walkę ze smogiem. Przedstawiciele władz miasta przedstawili dziś główne kierunki oraz sposoby działań, które mają dążyć do osiągnięcia w Kielcach niskoemisyjności.
– Walka o czyste powietrze w Kielcach jest jednym z priorytetów dla Bogdana Wenty – powiedział Sławomir Stachura, dyrektor kancelarii prezydenta miasta.
– Czyste niebo nad Kielcami 2022-2027 to program, w ramach którego chcemy osiągnąć niskoemisyjność w celu poprawy jakości życia w Kielcach. W planach mamy przede wszystkim modernizację i rozbudowę istniejącej sieci ciepłowniczej, zwrot w kierunku odnawialnych źródeł energii czy wspólną politykę informacyjną, skierowaną do mieszkańców – podkreślił.
– Do tej pory dzięki naszym działaniom udało się zatrzymać wzrost zanieczyszczeń w stolicy regionu. Do 2019 roku Kielce znajdowały się w klasie czystości powietrza – C. Od 2020 roku nasze miasto znajduje się w klasie czystości – A. Przez ostatnie siedem lat miasto udzieliło 666 dotacji z budżetu samorządu w wysokości niemal 4 mln zł. Pieniądze te zostały przeznaczone na wymianę 724 pieców starego typu. A warto zaznaczyć, że tylko w ostatnim półroczu 2020 roku było to 245 kotłów. Niestety, do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączył się tylko jeden budynek – zaznaczył.
Jak dodał dyrektor kancelarii prezydenta Kielc, władze miasta, w celu usprawnienia systemu, planują powołanie nowego pełnomocnika do spraw energetyki oraz wdrożenie zmian w funkcjonowaniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
– Te działania mają pobudzać inwestycje w miejskie źródła ciepła, a do tego potrzebne jest nam wsparcie spółek miejskich. Będzie to możliwe poprzez inwestowanie i działanie w kogeneracji, czyli wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, która będzie opłacalna – dodał Sławomir Stachura.
Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej przyjęto przez sejmik województwa świętokrzyskiego, przyjętej w czerwcu 2020 roku, obowiązującymi przepisami piece na węgiel i drewno mają być oficjalne zakazane od 1 lipca 2023 roku.