Zdecydowana większość miejskich radnych z Ostrowca Świętokrzyskiego stoi murem za polskim mundurem. Dzisiaj przyjęto uchwałę, ze stanowiskiem popierającym działania polskich służb na wschodniej granicy. Dokument został wypracowany przez dwa największe kluby w radzie: KWW Jarosława Górczyńskiego oraz Prawo i Sprawiedliwość.
Z 19 rajców, trzech wstrzymało się od głosu. Co ciekawe, był wśród nich jeden z podpisanych pod projektem. Mariusz Łata, szef klubu KWW Jarosława Górczyńskiego wyjaśnia, że cały czas jest za działaniami służb mundurowych, jednak wstrzymał się od głosu z powodu innego radnego.
– Jako współautor tej uchwały, byłbym za nią, ale gdy widzę, że popiera ją radny, który niespełna rok temu znieważył mundur polskiego policjanta, wykonującego obowiązki służbowe, postanowiłem nie brać udziału w głosowaniu – mówi Mariusz Łata.
Wypowiedź radnego odwoływała się do Mateusza Cz., który jest oskarżony o to, że w styczniu tego roku znieważył dwóch policjantów na służbie. Ponadto w trakcie zatrzymania naruszył nietykalność jednego z nich. Sąd drugiej instancji skierował sprawę do rozpatrzenia ponownie przez Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Przewodniczący klubu PiS, Dariusz Kaszuba, który wsparł uchwałę podkreśla, że to pójście za przykładem rady powiatu ostrowieckiego, gdzie rajcowie jednogłośnie poparli wspólne stanowisko. Dziwi go wstrzymanie się od głosu trzech radnych, bo jego zdaniem miasto nie może zaoferować nic innego, jak psychiczne wsparcie.
– Nie jesteśmy w stanie pomóc ani finansowo, ani osobowo funkcjonariuszom pełniącym tę trudną i niewdzięczną służbę, szczególnie w czasie świątecznym i zimowym. To forma wsparcia psychicznego, które także jest cenne w momencie, gdy pełni się służbę z dala od domu – mówi radny Dariusz Kaszuba.
Radny niezrzeszony Marcin Marzec przyznaje, że był za uchwałą, jednak zmienił zdanie po dyskusji na posiedzeniu komisji.
– Zmieniam zdanie. Na jednej z komisji byłem za, ale przemyślałem to gruntownie i uznałem, że uchwała niewiele wnosi, nic konkretnego za nią nie idzie, dlatego wstrzymuję się od głosu – mówi Marcin Marzec.
Podobnego zdania jest Karol Wójcik, także radny niezrzeszony, jednak mimo to zagłosował za poparciem strażników, policjantów i żołnierzy, którzy od wielu tygodni strzegą polsko-białoruskiej granicy. Od głosu wstrzymał się radny Kamil Stelmasik z KWW Jarosława Górczyńskiego, który podkreśla, że ma szacunek do munduru, jednak uważa, że nie ma potrzeby, aby rada podejmowała taką uchwałę.
Treść uzasadnienia do uchwały rady miejskiej z dnia 29 grudnia 2021 roku w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego poparcia dla polskich służb mundurowych, strzegących granicy Rzeczypospolitej Polski:
„W obliczu wydarzeń, jakie mają miejsce na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Białorusią i jednocześnie wschodniej granicy Unii Europejskiej, Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – poprzez podjęcie niniejszej uchwały – wyraża poparcie dla polskich służb mundurowych, które wykonują swoje obowiązki w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Uchwała jest następstwem wspólnych ustaleń Klubów Radnych: Prawo i Sprawiedliwości oraz Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Górczyńskiego.”