Zakończyły się najważniejsze prace remontowe i konserwatorskie w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach informuje, że końca dobiegły już wszystkie prace związane z wartym ponad 21 mln zł projektem „Pałac w muzeum, muzeum w Pałacu”, realizowanym od 2017 roku w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.
Dawny blask odzyskała pałacowa elewacja, a na fasadę budynku, po 150 latach powrócili posłowie szwedzcy i moskiewscy. Zmiany są widoczne także wewnątrz. Zmodernizowana została Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, przeprowadzono konserwację malowideł ściennych w Izbie Stołowej Górnej, tkanin – „Triumf Ateny” oraz „Bitwa pod Grunwaldem” oraz stropu ramowego w Drugim Pokoju Senatorskim – „Pożar Ławry Troickiej z personifikacją żywiołów” (Ziemi, Powietrza, Wody i Ognia). Zamontowano nowoczesny system zabezpieczeń.
Jak wyjaśnia rzecznik, zwiedzający jeszcze muszą poczekać, by zobaczyć efekty tych prac.
– Pałac na razie pozostaje nieczynny, bo aby odnowione wnętrza udostępnić dla zwiedzających musimy oznakować drogi ewakuacyjne. Pozostały również prace związane z wykonaniem specjalnych wysuwanych słupków które uniemożliwią kierowcom wjazd na plac przed pałacem.
Kiedy zatem zwiedzający będą mogli zobaczyć odnowione wnętrza pałacowe? Urszula Kinder nie podaje jeszcze konkretnego terminu, ale zachęca być śledzić media elektroniczne Muzeum Narodowego w Kielcach, gdzie informacja niebawem powinna się pojawić.
Natomiast w kolejnym oddziale placówki – Muzeum Archeologicznym w Wiślicy działania wkraczają w kolejny etap. Jak mówi Urszula Kinder, trwają prace merytoryczne.
– Zakończyły się najważniejsze prace budowlane, archeologiczne i konserwatorskie. W tej chwili czekamy na dostarczenie wyników badań archeologicznych. Obecnie trwają także prace nad przygotowaniem wystawy stałej. Firma, która wygrała przetarg dostarcza nam sprzęt multimedialny. Przygotowywane są także materiały które zostaną wgrane do multimediów – tłumaczy.
Wybudowany został nowy pawilon archeologiczny, natomiast trwają prace nad dawnym budynkiem PGE – dodaje rzecznik.
– W tymże budynku będzie część administracyjna tego oddziału. Ten obiekt jest właśnie remontowany i adaptowany do potrzeb muzeum. Przygotowana jest także publikacja promocyjna, a planowany termin rozliczenia całego projektu to 30 czerwca 2022 roku – zaznacza.
Obiekt ma zostać otwarty latem przyszłego roku.