Część zbiorów przechowywanych w Opactwie Ojców Cystersów w Wąchocku została poddana digitalizacji, to oznacza, że można je obejrzeć w wersji cyfrowej w bardzo wysokiej jakości. Dziś oficjalnie zaprezentowano efekty półrocznych prac.
Ojciec Tymoteusz Kaczmarczyk, który zajmował się organizacją projektu, podkreśla, że digitalizacja to szansa na szerokie udostępnienie zbiorów:
– Opracowaniu poddane zostały cenne dokumenty, np. rękopisy Adama Mickiewicza czy Cypriana Kamila Norwida, ale także przedmioty liturgiczne, a wśród nich relikwiarze. Chcemy, aby bogactwo przechowywanych u nad przedmiotów służyło szerokiemu gronu odbiorców. Teraz dostęp do nich mają naukowcy czy nauczyciele podczas lekcji historii.
Prace nad zdigitalizowaniem 14 artefaktów trwały pół roku. Zajmowało się tym siedem osób, podkreśla Przemysław Szajek menadżer projektu:
– Digitalizacja to skomplikowany proces, którego nie można mylić ze zrobieniem zdjęcia danego przedmiotu. Szczególnie w przypadku przedmiotów przestrzennych trzeba zebrać wiele danych, aby stworzyć pełny obraz. Przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu można wykonać z nich kopie na drukarce 3D. Daje to możliwość przygotowania duplikatów w niczym nieodbiegających od oryginału. Wykonywaliśmy taką pracę przy jednym z najstarszych przedstawień Piety w Polsce. Zabytek trafił do sejfu, a podczas uroczystości udostępniana jest wierna kopia. Skanowanie pozwala odwzorować najmniejsze detale i ornamenty, nawet mikrouszkodzenia dokonane przez szkodniki. Żaden człowiek nie byłby w stanie tak wiernie odwzorować dzieł sztuki.
Na przeprowadzenie digitalizacji opactwo pozyskało 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teraz prowadzone są prace nad podobnym opracowaniem kolejnych zabytków.