W koneckiej elektrociepłowni uruchomiono dziś nowe koły gazowe. Inwestycja pozwoli na ograniczenie emisji CO2 i obniżenie kosztów. Równolegle trwają prace nad ciepłownią przyszłości opartą na odnawialnych źródłach energii. W jej powstaniu ma pomóc wsparcie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański informuje, że obecnie jednym z największych kosztów w koneckim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej są tzw. prawa do emisji dwutlenku węgla, czyli rodzaj podatku dla kotłów węglowych o mocy ponad 20 megawatów. W ubiegłym roku, za te prawa zapłacono więcej niż za sam węgiel. Podatek nakładany przez Komisję Europejską ma mobilizować do modernizacji kotłowni na bardziej ekologiczne i tak też dzieje się w Końskich.
Konecka ciepłownia, aby uwolnić się od opłat za emisję CO2 zdecydowała się zlikwidować jeden z dwóch kotłów węglowych o mocy 24 megawatów i zamieniła je na trzy kotły gazowe.
Obecny na otwarciu inwestycji Piotr Wawrzyk wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że to historyczny moment, bo Końskie są przykładem jak system ETS, czyli prawa do emisji dwutlenku węgla wpływają na ceny ciepła i jak modernizacje są sposobem na uwolnienie się od wirtualnej opłaty.
– Sposobem na ominięcie spekulacyjnego obrotu prawami do emisji są takie inwestycje, likwidujące konieczność zakupów na wolnym rynku, a tym samym obniżające koszty ciepła dla mieszkańców. Dzięki czemu nie mamy wzrostu cen o 50 czy 30 proc.
Jednocześnie Piotr Wawrzyk zaznaczył, że współpraca wielu instytucji samorządowych, państwowych i badawczych umożliwi dalszą modernizację ciepłowni. W tym roku konsorcjum przedsiębiorców i jednostek gminnych złożyło do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wniosek o dotację na ciepłownię opierająca się na energii słonecznej i wiatrowej. Jak przypomina burmistrz Krzysztof Obratański, projekt zajął pierwsze miejsce w Polsce i otrzymał dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł na przygotowanie dokumentacji.
– Jedno z dużych osiedli ma być w przyszłości ogrzewane bezemisyjnie, głównie energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie zgodnie z drugim projektem unowocześnione będą pozostałe części Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Dzięki drugiemu projektowi mają zostać stworzone specjalne magazyny ciepła na przechowywanie energii pozyskiwanej ze słońca i wiatru.
Modernizacja ciepłowni jest wstępnym etapem przygotowań do realizacji projektów „Ciepłowni Przyszłości„ oraz „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” przewidzianych do dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i finansowanym z WFOŚiGW w Kielcach. Planowany koszt dofinansowania to 34 mln zł, co pokrywa całość inwestycji.