Mieszkańcy, ale i turyści odwiedzający najmniejsze miasto w Polsce – Opatowiec, doczekali się nowego miejsca odpoczynku. Aktualnie dobiegają końca ostatnie prace przy budowie ścieżki rekreacyjnej wzdłuż nabrzeża Wisły.
Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca informuje, że nowy, asfaltowy trakt pieszo-rowerowy na wzór bulwarów wiślanych w Krakowie, powstał w malowniczym miejscu u styku dwóch rzek Dunajca i Wisły.
– To ścieżka o długości ok. jednego kilometra. Nad brzeg Wisły prowadzi ulica Tarnowska. Ścieżka spacerowa z widokiem na ujście Dunajca do Wisły ma ok. 0,5 kilometra. Wiedzie po lewej stronie, wzdłuż rzeki, patrząc w stronę Sandomierza i młyna. Druga część traktu wiedzie wzdłuż Wisły w kierunku błoń opatowieckich – opisuje.
Ścieżka ma szerokość 3 metrów. Ponadto w ramach prac uporządkowany i zagospodarowany został cały teren nadbrzeża. Dla zmotoryzowanych powstało kilkanaście miejsc postojowych. Niebawem pojawią się też ławki i kosze na śmieci. Burmistrz Opatowca liczy, że to miejsce stanie się kolejną atrakcją turystyczną gminy.
– Myślę, że utworzenie ścieżki podniesie atrakcyjność miejscowości, jej walory estetyczne, rekreacyjne i turystyczne. Mam nadzieję, że dzięki inwestycji ożywi się nasza, do tej pory nieeksponowana część Opatowca – dodaje.
W ramach zadania, obok urzędu gminy wybudowany został taras widokowy, na który prowadzą stylowe schody.
Inwestycja realizowana jest w ramach rewitalizacji miasta. W jej ramach utworzono już miejsca postojowe obok ośrodka zdrowia i urzędu miasta i gminy, w budowie jest siłownia zewnętrzna, odnawiany jest postument pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także wykonana będzie nowa wiata przystankowa oraz „mini-bazarek”.
Koszt prac to ponad 4 mln zł, część kwoty stanowi dofinansowanie unijne, a także dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Dotychczas, w ramach rewitalizacji miasta, wykonano termomodernizację ośrodka zdrowia, wybudowano szalet miejski, zamontowano monitoring przy Szkole Podstawowej w Opatowcu oraz na ulicy Rynek, a także zagospodarowano teren wokół cmentarza wojennego oraz teren wokół tamtejszej szkoły poprzez budowę nowych nawierzchni asfaltowych i chodników, a także budowę placu zabaw i siłowni zewnętrznej. Ponadto, zmodernizowano i wyposażono budynek domu kultury.