Od kilku dni nad Kielcami i innymi świętokrzyskimi miejscowościami utrzymuje się smog.
Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ostatniej doby odnotowano przekroczenie stanu ostrzegawczego stężenia pyłu zawieszonego w czterech stacjach pomiarowych, czyli w Kielcach przy ulicach Targowej, Jurajskiej oraz w Nowinach przy ulicy Parkowej i w Starachowicach przy ulicy Złotej.
Fatalnej jakości powietrza winni są w głównej mierze ludzie. Smog powstaje bowiem na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami, powstającymi w efekcie działalności człowieka. Odpowiadają za to fabryki, coraz większa liczba samochodów, palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach. Za jego pojawienie się odpowiada również pogoda, klimat czy nizinne uwarunkowania terenu.
By powstał smog muszą zaistnieć dwa czynniki, informuje prof. Cezary Pałczyński, wojewódzki konsultant w dziedzinie alergologii.
– Z jednej strony jest to emisja zanieczyszczeń powietrza najczęściej w wyniku spalania paliw stałych, ale również z transportu drogowego. Drugim czynnikiem jest zjawisko inwersji termicznej. Polega ono na tym, że niższe warstwy atmosfery mają niższą temperaturę niż wyższe. W ten sposób dochodzi do gromadzenia się zanieczyszczeń w dolnym warstwach atmosfery, czyli tam, gdzie zamieszkują ludzie – wyjaśnia Cezary Pałczyński.
Jak dodaje, smog jest niebezpieczny nie tylko dla naszego układu oddechowego, ale dla całego organizmu.
– Smog bezpośrednio uszkadza układ oddechowy, powoduje też prawdopodobieństwo zwiększenia wystąpienia infekcji, w tym również infekcji COVID-19. Z drugiej strony dochodzi do aktywacji czynników zapalnych i dlatego osoby, które są chore na przewlekłe schorzenia układu krążenia są szczególnie narażone na wystąpienie tych szczególnych działań, dodał profesor.
Cezary Pałczyński zaleca, by podczas pojawienia się smogu nie wychodzić z domu i nie wietrzyć mieszkania. Jeżeli już musimy wyjść na dwór, wówczas warto mieć założoną maseczkę z filtrem hepa, a podczas jazdy samochodem należy przełączyć klimatyzację na obieg zamknięty. Natomiast po powrocie do domu należy przepłukać jamę ustną oraz nos fizjologicznym roztworem soli, a do oczu wkropić sztuczne łzy.
Ważna jest również odpowiednia dieta bogata w witaminy A, E, C, B12 i kwas foliowy. Wyraz smog, to połączenie dwóch angielskich słów: smoke, czyli dym oraz fog, czyli mgła.