Losy Stefana Wyszyńskiego, od dzieciństwa, przez początki kapłaństwa, dramat wojny i okupacji, sakrę biskupią i godność kardynała, aż po legendarne „polskie konklawe” i beatyfikację, w artystycznym ujęciu pokaże koncert „W Hołdzie Prymasowi Tysiąclecia”. Wydarzenie odbędzie się w środę (29 grudnia) o godz. 17.00, w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach.
– To będzie historyczne i multimedialne widowisko z tekstami i muzyką Romana Kołakowskiego – zapowiada Przemysław Predygier, dyrektor kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej. – Opowiada, w formie 14 pieśni, niezwykłą drogą kapłańskiego życia i pracy Stefana Kardynała Wyszyńskiego i jego współpracę dla dobra Kościoła i Polski ze Świętym Janem Pawłem II. Jest to swego rodzaju wielka metafora Polski, tego co się działo w naszym kraju przez kilkadziesiąt lat XX wieku – wyjaśnia.
Ksiądz Sławomir Rak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych podkreśla, że koncert przypomina ważną postać, kardynała, który w tym roku został ogłoszony błogosławionym.
– Wielka postać dla kościoła i dla naszej Ojczyzny. Kiedy byłem w seminarium czytałem zapiski więzienne kardynała Wyszyńskiego. Warto, by każdy się z nimi zapoznał, bo można się z nich dowiedzieć, jak budować własną duchowość opartą ma Panu Bogu, na zawierzeniu Matce Najświętszej. Jest dla nas wzorem, ogromnym przykładem, patronem przez którego możemy prosić o łaski u Boga – zauważa.
Koncert to nie tylko przeżycie duchowe, ale też wydarzenie artystyczne.
– Znakomite interpretacje wokalne i aktorskie, które stworzą niezwykłe misterium, przedstawione przez doskonałych aktorów, których świętokrzyska publiczność mogła poznać podczas koncertu w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego „Kolejka po wolność” – mówi dyrektor Przemysław Predygier i dodaje, że wystąpią aktorzy scen warszawskich, lubelskich i wrocławskich: Agata Klimczak-Kołakowska, która wyreżyserowała całość, Natalia Skipor, Paweł Lipnicki, Damian Łukawski, Bartłomiej Abramowicz, Grzegorz Bukowski, który zajął się także aranżacją, Mateusz Dwornik, Radosław Pilarz i Leszek Zduń.
Przemysław Predygier zwraca uwagę na twórcę tekstów i muzyki.
– Ś.P. Roman Kołakowski jeden z najwspanialszych bardów Solidarności, współtwórca wielu niezapomnianych koncertów, przez długie lata związany z Wrocławiem, ale później również z Warszawą – mówi szef TVP3 Kielce.
Koncert poprzedzi otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej o bł. Prymasie Tysiąclecia, zaplanowane na godz. 16.30. Natomiast zakończeniem wydarzenia będzie msza święta, która rozpocznie się o godz. 18.00. Do uczestniczenia w uroczystościach zaprasza ks. Sławomir Rak i przypomina o względach bezpieczeństwa sanitarnego.
Koncert będzie transmitowany na internetowej stronie Radia Kielce.