103 lata temu, 27 grudnia 1918 roku, poznaniacy, a za nimi pozostali Wielkopolanie chwycili za broń. Zbrojne wystąpienie wymierzone w niemieckie władze trwało kilka tygodni i zaowocowało przyłączeniem Wielkopolski do odradzającej się Polski. Od dziś rocznica wybuchu powstania stała się oficjalnie świętem państwowym.
– To powstanie, które przed ponad stu laty kształtowało granice międzywojennej Polski – zaznaczył Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. – Powstanie wielkopolskie, to piękna karta w naszej historii. Był to zryw, który pomimo wielu trudów, zakończył się pełnym sukcesem. Jesteśmy winni powstańcom pamięć i szacunek za tak znaczący wkład w proces odbudowy Polski – powiedział.
Marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski uważa, że upamiętnienie wybuchu zwycięskiego powstania poprzez ustanowienie nowego państwowego święta, to dobra decyzja.
– To dobrze, że 27 grudnia będzie trwale związany z pamięcią o powstaniu wielkopolskim. Powinniśmy pamiętać, że poznaniacy i Wielkopolanie od początku dążyli do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielkopolska zawsze była integralną częścią naszego kraju, a powstanie było tego potwierdzeniem – mówił.
– Dzięki powstaniu większość Wielkopolski stała się częścią Rzeczypospolitej – przypomina przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Andrzej Pruś. – Jestem zdania, że warto przypominać o takich wydarzeniach, ponieważ na ich podstawie budowana jest narodowa tożsamość. Warto przypominać takie karty z naszej historii. Być może, dzięki temu w przyszłości w Kielcach lub na ziemi świętokrzyskiej pojawi się więcej miejsc upamiętniających to i podobne wydarzenia – dodał.
Powstanie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku. Przeciw niemieckim władzom okupacyjnym wystąpiło łącznie 100 tys. żołnierzy-ochotników. W trakcie walk 2 tys. z nich zginęło, a 6 tys. zostało rannych. Walki zakończyły się rozejmem 16 lutego 1919 roku. Jego skutkiem było doprowadzenie do przyznania Polsce, na mocy traktatu wersalskiego, większości terytorium pruskiej części Wielkopolski.
Na Placu Artystów dostępna jest poświęcona temu wydarzeniu wystawa. Ekspozycja będzie dostępna do 17 stycznia 2022 roku.