Mediateka – filia Miejskiej Biblioteki Publiczna w Kielcach została pierwszą placówką w województwie świętokrzyskim, przystosowaną dla osób ze spektrum autyzmu i zaburzeniami komunikacyjnymi.
Anna Żmudzińska, dyrektor instytucji wyjaśnia, że pracownicy filii przeszli szkolenie.
– Muszą umiejętnie rozpoznawać osoby, które borykają się z problemami komunikacyjnymi. Takie osoby, przychodząc do biblioteki, bardzo często czują zakłopotanie podczas kontaktów z pracownikami, boją się podejść, boją się zadać pytanie. Pracownik po szkoleniu bez problemu rozpoznaje takie osoby, zaprasza je do środka, pokazuje książki, które mogą je interesować – są to głównie książki z obrazkami. Zapraszamy te osoby do czytelni, do wypożyczalni, gdzie można usiąść, przejrzeć książkę, gdzie czują się bezpiecznie – wyjaśnia.
Anna Żmudzińska dodaje, że biblioteka jest miejscem, w którym osoba ze spektrum autyzmu łatwo może się odnaleźć, ponieważ pewne zachowania są bardzo przewidywalne: przychodząc tu spotykamy te same osoby – bibliotekarzy, można nauczyć się komunikacji z nimi. Pomocne w tym będą specjalne tabliczki.
– Przed wypożyczalnią są dwie tablice, które informują, w jaki sposób możemy zachować się w bibliotece, jak wypożyczyć książkę, aby ułatwić kontakt wszystkim osobom, które do nas przychodzą – zaznacza.
O istnieniu Niebieskiej Strefy w Mediatece informują napisy, umieszczone w przestrzeni dworca autobusowego, gdzie znajduje się ta filia Miejskiej Biblioteki Publicznej.
W planach jest organizacja warsztatów i spotkań z autorami dostosowanych do potrzeb osób ze spektrum autyzmu.
– Ważne jest także to, aby ten poziom dźwięku był wyrównany, żeby nie były to spotkania o wysokiej skali głośności. Nasi pracownicy wiedzą o tym i będą robili wszystko, by te osoby czuły się bezpiecznie – podkreśla.
Projekt mógł powstać dzięki Krajowemu Towarzystwu Autyzmu Oddział Kielce oraz Stowarzyszeniu Sztuka Łączenia.
Anna Żmudzińska przypomina, że Mediateka jest kolejną filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, która jest dostosowana do konkretnych grup osób niepełnosprawnych.
– Filia numer 9, która mieści się przy ulicy Okrzei to filia dla osób, które są niewidzące i niedowidzące. Tutaj mamy bardzo nowoczesny sprzęt – czytaki, książki z większymi literami, a także płyty, które można odsłuchiwać w warunkach domowych. Poza tym, wszystkie placówki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – zaznacza.