Czy Tarłów będzie starał się o odzyskanie praw miejskich? Decydujący głos w tej sprawie ma należeć do mieszkańców.
Wójt Tomasz Kamiński zapowiada przeprowadzenie konsultacji społecznych, a po poznaniu opinii tarłowian, ewentualne rozpoczęcie działań na rzecz przywrócenia miejskiego statusu. Mogłoby to nastąpić 1 stycznia 2023 roku.
Wójt podkreśla, że w trakcie konsultacji, wszyscy będą mogli dowiedzieć się co może się zmienić, rozwiane zostaną również ewentualne wątpliwości. Wójt opowiada się za przywróceniem praw miejskich, bo Tarłów posiadał jej od czasu założenia.
Mieszkańcy pozytywnie oceniają ten pomysł, choć nie brakuje też takich, którym bardziej odpowiada życie na wsi. Niektórzy uważają, że w Tarłowie zaszło wiele pozytywnych zmian, dlatego odzyskanie praw miejskich jest słusznym krokiem. Chwalą wójta za to, że centrum Tarłowa wygląda lepiej, bardziej estetycznie. Zwracają uwagę na wypielęgnowany Rynek, a także odnowiony budynek urzędu gminy czy szkoły. Mówią, że miasto będzie bardziej się liczyć przy podziale różnych dotacji finansowych.
Pomysł został już przedyskutowany z radą gminy. Przewodniczący Janusz Giez uważa, podobnie jak wójt, że każdy mieszkaniec powinien dowiedzieć się o tych planach i co się z tym wiąże. Podkreśla, że odzyskanie praw miejskich to ukłon w stronę historii, o której wielu pamięta. Nawet do dziś zachowana jest zabudowa w miejskim stylu.
Jak zaznacza wójt, gmina posiada herb, w którym widnieje brama, co sugeruje, że był taki wjazd do miasta. Tarłów powstał w 1550 roku. Prawa miejskie utracił po powstaniu styczniowym w 1869 roku. W czasie zrywu w ówczesnym mieście przebywał oddział Dionizego Czachowskiego.
Pomoc w odzyskaniu praw miejskich zadeklarowali parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, posłowie: Krzysztof Lipiec i Andrzej Kryj.