Informacje dotyczące remontu wieży nad opactwem i ówczesnej sytuacji w Polsce można było odczytać z kapsuły czasu, odnalezionej w klasztorze ojców cystersów w Wąchocku.
Kapsuła w formie zalakowanego listu umieszczona została w kuli na szczycie wieży Rakoczego, do której przymocowany jest krzyż wieńczący budowlę.
Pismo zostało odnalezione podczas prac konserwatorskich przy dachu wieży. Pochodzi z końca XIX wieku, kiedy wykonywana była poprzednia przebudowa obiektu. List napisał ks, Piotr Górski, który prowadził remont, później zajął się przebudową radomskiej fary. W treści dokumentu umieszczono informacje o tym, kto ówcześnie sprawował władzę i jak przebiegał remont informuje Joanna Modras z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
– Po wstępnym odczytani dokumentu wiemy, że spisał go ks. Piotr Górski, który był wówczas proboszczem. Wtedy wieża zmieniła kształt, bo została rozbudowana o jedną kondygnację. Szczegółowo podał kosztorys prac, ale także warunki pogodowe, wiemy, że rok remontu był deszczowy, co utrudniało prace – mówi.
Podobne kapsuły czasu nie są rzadkością – wyjaśnia diecezjalny konserwator zabytków ks. Michał Krawczyk.
– Takie dokumenty odnajdujemy podczas prac remontowych. Kilka lat temu w bani zwieńczającej wieżę, podobna kapsuła była w kościele ojców bernardynów w Radomiu. W tym roku informacje dotyczące powstanie kościoła odnaleziono podczas prac remontowych w Jedlni Letnisku. Tam zamknięte były w butelce umieszczonej w murze. Najczęściej są tam podawane informacje o tym, kto jest papieżem i biskupem oraz kto zarządza świątynią, wiele można się dowiedzieć także o wykonawcach prac, czasem podpisują się osoby zasłużone dla parafii. Często są to informacje, które nie zachowały się w innych dokumentach – opisuje.
Ojcowie cystersi, zachowując ciągłość tradycji, podczas obecnego remontu również do kuli na szczycie wieży włożyli kapsułę czasu. Osobiście napisał ją opat ojciec Eugeniusz Augustyn.
– Pisałem na porządnym, grubym papierze, piórem, aby czas nie zatarł liter. Napisałem stan aktualny Kościoła powszechnego, ojczyzny, skład opactwa, podałem informacje o pandemii i o tym, że remont prowadzony jest w 70. rocznicę powrotu cystersów do Wąchocka. Z potrzeby serca włożyłem także różaniec, medalik Matki Boskiej Niepokalanej, poświęconą sól i chleb św. Agaty oraz obrazek z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego „Jezu, ufam Tobie” i obrazek św. Jana Pawła II.
Pismo zostanie w opactwie, zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników. Odwiedzającym zostanie udostępniona jego fotokopia.