Nowoczesny projekt zagospodarowania starachowickiego parku miejskiego wygrał pod względem architektonicznym z hotelem Roberta De Niro w Warszawie. Znajdujący się w parku projekt pawilonu gastronomicznego zdobył pierwszą nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich i Stowarzyszenia Producentów Cementu w 25. edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”.
Jak podkreślali architekci, inspirację do projektu stanowiła historia miasta.
– To nie jest prosta architektura – mówi autor koncepcji zagospodarowania starachowickiego parku, architekt Marcin Brataniec. – To jest architektura, którą trzeba spróbować zrozumieć, bo jest mocno wpisana w ten teren. Forma nawiązuje do szlakowiska, do wylewów szlaki. Jeżeli ktoś zagłębi się w tę opowieść, to może też dowiedzieć się dużo o historii Starachowic. Ta opowieść jest wpisana też w ścieżki parkowe – dodaje.
Wśród obiektów, zgłoszonych do konkursu były takie realizacje jak hotel NOBU, czyli inwestycja Roberta De Niro w Warszawie, ale też biurowce, czy szkoły – przypomniała współautorka starachowickiego projektu, architekt Urszula Forczek-Brataniec.
– Reprezentuję środowisko architektów krajobrazu i bardzo się cieszę, że przestrzeń parku została przez miasto potraktowana poważnie, podobnie jak i budynki użyteczności publicznej. W ten sposób można pokazywać tożsamość miasta, za pomocą zabawy i wypoczynku uczyć o jego historii. Temu właśnie służy ścieżka żelaza, czy rzeka kwiatów, która została zaprojektowana w dolinie – dodaje.
Przygotowania do rewitalizacji parku miejskiego zajęły kilka lat – przypomniał prezydent Marek Materek.
– Projekt został oparty na wnioskach z konsultacji z mieszkańcami. Starachowiczanie mówili podczas nich o bogatej historii tego miejsca, w którym przed laty kwitło życie kulturalne. Zależało nam, aby ta przestrzeń zmieniła się w taki sposób, aby mieszkańcy po latach chcieli tu wrócić – podkreślał.
Rewitalizacja parku w Starachowicach kosztowała ponad 13 mln zł.
Jury Konkursu „Polski Cement w Architekturze” w następujący sposób uzasadniło swój wybór:
Praca została nagrodzona za twórcze i wzorcowe rozwiązania w kształtowaniu publicznej przestrzeni parku miejskiego w zakresie funkcji, prawidłowego strefowania oraz innowacyjności rozwiązań projektowych i materiałowych. Autorzy pracy w mistrzowski sposób operują formą, która pomimo abstrakcyjnego i zgeometryzowanego języka doskonale wpisuje się w zróżnicowany teren oraz krajobraz przyrodniczy, a także spełnia wymogi ambitnego programu funkcjonalnego. Kontrast to dodatkowe narzędzie, jakim brawurowo posługują się architekci umiejętnie stosując materiały: stal, drewno, szkło i beton. Na szczególną uwagę zasługuje wirtuozowskie operowanie białym, surowym żelbetem. Nieregularne ślady po drewnianych szalunkach, zastygłe wycieki pomiędzy deskami szalowania, a nawet rysy i pęknięcia ścian pawilonu gastronomicznego stanowią przeciwstawną warstwę w stosunku do ostrej geometrii form obiektu.