Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie od 1 stycznia 2022 roku współprowadzić Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dziś (20.12) wicepremier Piotr Gliński podpisał umowę w tej sprawie z powiatem ostrowieckim.
Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że to ważny moment, bo jeszcze parę lat temu, nikt sobie nawet tego nie wyobrażał.
– Udało się wpisać Krzemionki na listę UNESCO, dlatego też polskie państwo postanowiło się zainteresować tą instytucją w sposób szczególny, czyli współprowadzić Muzeum Historyczno-Archeologiczne z powiatem. Zaangażowanie finansowe ministerstwa i powiatu jest 50-procentowe – przekazał minister i zapewnił, że decyzja.
Od nowego roku, ostrowiecka instytucja, opiekująca się Krzemionkami, otrzyma łącznie 3 mln zł. Prof. Piotr Gliński przed podpisaniem umowy podkreślił, że w placówce dopiero zakończył się remont kopalni krzemienia, wykonany z unijnej dotacji. Przyznał, że w czasie remontu odwiedził to miejsce i był pod wrażeniem tego, w jakich warunkach pracowali neolityczni górnicy. Przypomniał także, że o historii Krzemionek mówi także stała wystawa, także przygotowana w ramach unijnego finansowania.
– Chciałbym podziękować gospodarzom tego miejsca, zarówno dyrekcji, jak i powiatowi. Dzięki prowadzeniu instytucji na tak dobrym poziomie, państwo może wspierać je w sposób instytucjonalny – powiedział szef resortu kultury.
Podziękował także samorządowcom i parlamentarzystom, dzięki których staraniom udało się poszerzyć opiekę nad zabytkiem.
– Cieszymy się, że ta instytucja jest w takim momencie kolejnego etapu rozwoju – mówi premier Piotr Gliński.
Starania o zawarcie umowy trwały trzy lata. Została ona podpisana na 10 lat.