Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie wspólnie z powiatem ostrowieckim prowadzić Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zabiegano o to, od momentu wpisania Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Umowa, która w poniedziałek (20.12) zostanie podpisana w Warszawie będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.
Wicepremier, prof. Piotr Gliński w czerwcu wystosował list do władz powiatu ostrowieckiego z zaproszeniem do rozmów. Wstępny zakres współpracy znany był już pod koniec września.
Jak informuje dyrektor muzeum, dr Andrzej Przychodni, Krzemionki pozostaną w rejestrze placówek samorządowych prowadzonych przez powiat ostrowiecki. Ministerstwo będzie instytucją współprowadzącą, co będzie też oznaczać wyższą dotację.
– Dotychczas powiat przeznaczał na finansowanie muzeum 1,5 mln zł rocznie. Teraz drugie tyle dołoży resort kultury – wyjaśnia dyrektor.
Dodatkowe środki pozwolą m.in. na upamiętnienie setnej rocznicy odkrycia neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego przez prof. Jana Samsonowicza, która przypadnie w lipcu przyszłego roku. Przede wszystkim to jednak prestiż, ale też szansa na wzmocnienia zatrudnienia w działach historii, sztuki i rzemiosła artystycznego.
Poseł Andrzej Kryj zwraca uwagę, że od nowego roku ministerstwo weźmie odpowiedzialność finansową za ostrowieckie muzeum.
– Tu nie tylko chodzi o turystów, którzy są bardzo ważni. Placówka musi też prowadzić badania naukowe i wydawać publikacje – mówi poseł.
Podkreśla też, że jest wdzięczny prof. Piotrowi Glińskiemu za wyrażenie zgody na współfinansowanie Krzemionek, bo to znacznie wzmocni prestiż placówki.
Podobnego zdania jest senator Jarosław Rusiecki.
– To wzmocnienie pozycji i szczególnie zwrócenie uwagi na rezerwat, jako dziedzictwo kulturowe wpisane na listę UNESCO. Myślę, że większą uwagę będzie można poświęcić też opracowaniom naukowym – mówi senator.
Parlamentarzysta przypomina, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości między 2005, a 2007 rokiem muzeum otrzymało środki na projekt i budowę nowych pawilonów w Krzemionkach. W 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało unijne środki na gruntowną modernizację Pałacu Wielopolskich i neolitycznych kopalni krzemienia pasiatego.