170 prac graficznych autorstwa 68 czołowych artystów, reprezentujących różne ośrodki w Polsce, można zobaczyć na nowej wystawie w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Ekspozycja nosi tytuł: „Po 1945. Przegląd grafiki artystycznej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach”. Dziś (19.12), w południe, oprowadzi po niej kurator.
Prof. Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach podkreśla, że to bardzo ważna wystawa.
– Przede wszystkim dlatego, że prezentuje nasze zbiory, które na co dzień gromadzone są w magazynach, które nie są prezentowane na stałej ekspozycji ze względów konserwatorskich. Grafika jest bardzo delikatną materią: nie lubi światła, nie lubi zmiany temperatur. Po drugie, to jest pierwsza bodaj tak duża wystawa grafiki w naszym muzeum, jeśli chodzi o pokaz naszych zbiorów – zaznacza.
Artyści, ośrodki i technika
Wystawa pokazuje dokonania twórców kształtujących polską grafikę artystyczną od 1945 roku do końca lat 80. XX wieku. W tym gronie są tak znaczący artyści, jak: Jerzy Panek, Józef Gielniak, Lucjan Mianowski, Mieczysław Wejman, Konrad Srzednicki, Halina Chrostowska, Jacek Gaj, Andrzej Pietsch, Stefan Suberlak, czy Zbigniew Lutomski.
– Prace zostały umieszczone według porządku chronologicznego – wyjaśnia kurator wystawy, kierownik działu rycin Muzeum Narodowego w Kielcach, Małgorzata Osobińska.
– Ale w obrębie tej chronologii wprowadziłam podział na ośrodki, który pozwoli łatwiej zrozumieć różnorodność i wielowątkowość tej historii. Ta chronologia nie może być traktowana dosłownie. Pewne prace mogą się wydawać dość przypadkowo osadzone, ale kierowałam się tym, kiedy artysta był najbardziej aktywny, na jakie lata przypadały jego największe sukcesy i jeśli nawet te prace, które znajdują się w naszych zbiorach, pochodzą z wcześniejszego bądź późniejszego okresu, starałam się umiejscowić tego twórcę na linii czasowej tak, żeby w stosunku do innych artystów znalazł swoje właściwe miejsce – tłumaczy.
Ekspozycja została zaaranżowana w bardzo czytelny sposób. Na plan pierwszy wychodzą grafiki, nawet w przypadku niewielkich rozmiarów prac. Ma walory nie tylko estetyczne i poznawcze, ale także edukacyjne. Małgorzata Osobińska mówi, że wystawę można odbierać na dwóch poziomach.
– Z perspektywy historycznej i z perspektywy zagadnień warsztatowych. Myślę, że na tym etapie odbiorca będzie miał wiedzę, z jakim ośrodkiem może kojarzyć danego artystę, jakie miał dokonania, jak wyglądała jego postawa twórcza, w jakiej technice pracował. Natomiast z punktu widzenia warsztatu będzie można poznać i w praktyce zobaczyć, jak wyglądało przygotowanie odbitki w różnych technikach graficznych, a to rzadko się zdarza – zauważa.
Grafika znakiem rozpoznawczym kolekcji
Wystawie towarzyszy katalog.
– Dla nas to też jest niezwykle istotne, ponieważ jest to okazja do tego, by upowszechniać, promować nasze zbiory. Wystawa jest w ograniczonym czasie, do marca przyszłego roku, natomiast ten katalog, mam nadzieję, że będzie funkcjonował przez długi czas i będzie okazją do tego, by zobaczyć jakimi zbiorami dysponuje Muzeum Narodowe w Kielcach – mówi dyrektor Robert Kotowski.
To już trzecia wystawa poświęcona grafice, którą w tym roku można oglądać w oddziałach Muzeum Narodowego w Kielcach. W Muzeum lat Szkolnych Stefana Żeromskiego można było oglądać 99 drzeworytów polskiego grafika Stefana Mrożewskiego do „Boskiej komedii” Dantego Alighieri, z kolei w Muzeum Dialogu Kultur wciąż dostępna jest „Mała Forma Graficzna 13 x 18”.
– Grafika jest w pewnym sensie znakiem rozpoznawczym naszych zbiorów – tłumaczy dyrektor Robert Kotowski.
– W strukturach Muzeum Narodowego w Kielcach jest odrębny dział – dział grafiki. Nasze zbiory są dość pokaźne i różnorodne. A wydaje mi się, że grafika często bywa gdzieś pomijana na rzecz tego, co najczęściej chcemy oglądać, czyli piękne obrazy, pięknie przedmioty rzemiosła artystycznego. Natomiast to piękno zaklęte w grafice jest porównywalne do tego, które widzimy na obrazach. My, jako muzeum, które w swoich zbiorach ma tak znaczą kolekcję grafiki, jesteśmy upoważnieni do tego, by przybliżać to piękno grafiki, pokazywać alternatywę do tego, co zwykle jest pokazywane – stwierdza.
Wystawa „Po 1945. Przegląd grafiki artystycznej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach” będzie czynna do 13 marca 2022 roku.
Natomiast dziś (19.12) będzie można obejrzeć prace razem z Małgorzatą Osobińską. Oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się o godzinie 12.00.