Stoiska z ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi i regionalnymi przysmakami, wspólne kolędowanie, a także nowa wystawa – między innymi takie atrakcje czekają na uczestników kiermaszu bożonarodzeniowego, który dziś (19.12), odbędzie się w Dworku Laszczyków w Kielcach.
Impreza rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do 15.00. Do udziału w wydarzeniu zachęca Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Będzie wiele stoisk z ciekawymi wyrobami lokalnymi. Będzie można też coś kupić dla ciała i będą to naprawdę smaczne rzeczy, ponieważ swoją ofertę wystawią członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. Będzie można zdobyć rzeczy, które w sklepie są nieosiągalne – podkreśla.
Również Koła Gospodyń Wiejskich przygotują smaczne potrawy świąteczne. Na stoiskach zagoszczą słodycze, owoce oraz sery, wędliny i przysmaki kresowe.
Wystawcy zaprezentują ręcznie wykonane bombki, łańcuchy, dekoracje świąteczne, świece, stroiki oraz produkty z lawendą. Natomiast warsztaty z twórczyniami ludowymi: Jadwigą Brzozą, Jadwigą Betką oraz Stanisławą Golenią mogą być znakomitym źródłem inspiracji do samodzielnego wykonania tradycyjnej dekoracji świątecznej.
Miłośnicy pięknych, oryginalnych, ale nowoczesnych przedmiotów będą mogli zakupić ozdoby z Fabryki Bombek w Staszowie.
O godzinie 12.00 rozpocznie się wspólne kolędowanie. Uczestników wspierać będą: Zespół ludowy Bolechowiczanie, Zespół Domaszowianie oraz Wojtek Misiowiec.
Kiermasz będzie się odbywał wokół Dworku Laszczyków, a w budynku zostanie otwarta wystawa „Hej, hej Lelija – Panna Maryja powiła syna”. Łukasz Wołczyk z Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że ekspozycja skupiać się będzie na ludowym ujęciu czasu Świąt Bożego Naradzania, przede wszystkim w wytworach regionalnej sztuki ludowej.
– Sercem wystawy jest urządzona przez nas izba chłopska, w której przedstawiamy wybrane elementy obrzędowości, tradycji okołobożonarodzeniowej. Ukazujemy tam za pomocą eksponatów, ale również i obrazów, w jaki sposób spędzano ten szczególny czas. Poza izbą również będzie można zobaczyć prace twórców ludowych, rzeźbiarzy, garncarzy, ceramików, które obrazują różnego rodzaju obrzędy i tradycje – wymienia.
Ekspozycja w Dworku Laszczyków będzie czynna do 2 lutego.