Zioła i suszone owoce, piwo, miody, wino, świętokrzyska cytrynówka, ciasta i wyroby mleczarskie – te produkty znalazły się na liście Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie.
Sieć wzbogaciła się o 9 nowych członków i obecnie liczy już 97 podmiotów wytwarzających i dostarczających na rynek żywność tradycyjną, regionalną najwyższej jakości.
– Nasi lokalni przetwórcy potrafią z tradycyjnych, dawnych receptur wydobyć jak najwięcej i stworzyć pomysłowy, cenny produkt. Możemy się szczycić, że mamy takich kulinarnych twórców – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.
– Sieć Dziedzictwa Kulinarnego to nie tylko projekt, który obejmuje przedstawicieli producentów żywności na terenie Polski, bo jest to sieć europejska. Po dzisiejszym rozdaniu gromadzimy już 97 takich firm, rodzin, osób indywidualnych, które produkują zdrową żywność, która nawiązuje też do naszej tradycji. Cieszymy się, że nasze województwo należy do grona regionów, które przodują w liczbie tych producentów, i że certyfikowanie takich wytwórców, takich przedsiębiorców rozszerza się, a jednocześnie dzięki temu propagujemy też w naszym regionie, a może i szerzej, zdrową żywność, zdrowe odżywianie się i wytarzanie tych produktów w sposób tradycyjny, który przekazało nam pokolenie naszych dziadków czy nawet pradziadków – podkreślił.
Razem z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim, certyfikaty wręczył członek zarządu województwa, Marek Jońca, który zauważył, że tworzenie tradycyjnego produktu to wyzwanie.
– Umiejętność odpowiedniej uprawy oraz sposoby jej zastosowania w efekcie daje cenny produkt. Dla mnie zdrowa żywność to nie szyldy z napisem na sklepach, ale stragany i stoiska z żywnością prosto od producenta, który w odpowiedni, wartościowy dla zdrowia sposób uprawia roślinność. Dziękuję za to, że mamy już 97 członków. Dzięki wam możemy promować nasze piękne województwo – podkreślił.
W gronie dziewięciu członków, którzy dziś otrzymali certyfikat, był produkujący piwo Browar Popiel w Kurozwękach, w gminie Staszów.
– Piwo produkowane jest na miejscu – mówił Mariusz Kwieciński.
– W naturalny sposób, bez żadnych dodatków chemicznych, na bazie podstawowych składników, czyli wody, którą mamy z własnego ujęcia, słodu z chmielu i drożdży. To są podstawowe składniki, na których bazujemy i dzięki którym wychodzi nam, moim zdaniem, dobre piwo – wyjaśnił.
Iga Przewoźniak z browaru powiedziała, że bycie w Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie przynosi efekty.
– Dla nas na pewno jest to pomoc, jeżeli chodzi o wystawianie się na wszystkich jarmarkach, ponieważ dzięki Sieci Dziedzictwo Kulinarne otrzymujemy informacje o różnych wydarzeniach, na których możemy wystawić naszą ofertę. Sami nie jesteśmy w stanie wszystkiego wyszukać – zaznaczyła.
Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie skupia obecnie 97 podmiotów wytwarzających i dostarczających na rynek żywność najwyższej jakości (tradycyjną, regionalną i lokalną). Są wśród nich mleczarnie, cukiernie, piekarnie, zakłady wędliniarskie, gospodarstwa (agroturystyczne, sadownicze, pasieczne, rybackie), przetwórnie owoców i warzyw, winnice, sklepy i restauracje. Wielu spośród członków sieci to laureaci różnych konkursów kulinarnych, a wszystkich wyróżnia logotyp umieszczony przed wejściem oraz certyfikat wiszący w widocznym miejscu pomieszczenia.
Nowi członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie:
Zielpol S.C. Piotr Latkowski, Ruczynów (gm. Busko-Zdrój) – zioła i suszone owoce,
Aurore Strapart Browar Andrew Popiel, Kurozwęki (gm. Staszów) – piwo,
Pasieka Stępień Piotr Stępień, Bidziny (gm. Wojciechowice) – miody,
Jagodowe Pole Marek Pielaszkiewicz, Modliborzyce (gm. Baćkowice) – przetwórstwo owoców,
Zakład Gastronomiczny Cafetin Cezary Grenda, Suchedniów (gm. Suchedniów) – Cytrynówka Świętokrzyska,
Centrum Doradztwa Zawodowego Ewelina Ptak, Winnica Złota Wieś, Złota (gm. Złota) – wino,
Gospodarstwo Sadownicze Aneta i Krzysztof Grochowscy, Wola Żyzna (gm. Szydłów) – przetwórstwo owoców,
Wanilia i Migdały, Rafał Małgorzata Zacharscy, Małyszyn Dolny (gm. Mirzec) – ciasta, wyroby garmażeryjne,
Mleko Łazorko Lucjan Łazorko, Chmielnik (gm. Chmielnik) – wyroby mleczarskie.