Opactwo ojców cystersów w Wąchocku dysponuje bardzo bogatą kolekcję zabytków związanych z powstaniami narodowymi. Teraz najcenniejsze eksponaty będzie można zobaczyć on-line, bo zakończył się pierwszy etap digitalizacji zbiorów.
Opracowaniu poddane zostało 14 artefaktów, a cały proces trwał pół roku. Przemysław Szajek, który zajmował się procesem digitalizacji, podkreśla, że zbiory opactwa zasługują na pokazanie ich szerokiej grupie osób.
– Są tu pamiątki z okresu powstania styczniowego, cenne relikwiarze i wiele innych przedmiotów, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu – mówi.
Digitalizacji poddane zostały przede wszystkim dokumenty, m.in. tekst nominacji Orderu Orła Białego i rękopis wiersza Adama Mickiewicza. Cyfrowo opracowano również relikwiarz św. Bernarda z XVII wieku i o sto lat starszy relikwiarz św. Rocha.
– Dla historyków sztuki to doskonała baza do badań nad zmianami, które zaszły w ornamentyce, zdobieniach. Pokazujemy też elementy architektoniczne, czyli stalle cysterskie. Chcielibyśmy opracować jeszcze znacznie więcej przedmiotów, bo opactwo w Wąchocku przechowuje ich bardzo dużo i są niezwykle cenne dla nauki i kultury – mówi badacz.
Pamiątki związane z powstaniami narodowymi, to spuścizna po księdzu Walentym Ślusarczyku, który przez całe życie gromadził pamiątki związane z historią Polski. Pod koniec życia, w obawie, aby nie trafiły w ręce komunistów, przekazał je w obecności ówczesnego biskupa Karola Wojtyły ojcom cystersom w Wąchocku, sam również osiadł w klasztorze. W połowie lat 90-tych minionego wieku, część zbiorów została przez naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Anielę i Zygmunta Ryndziewiczów opracowana i wyeksponowana w muzeum znajdującym się w opactwie. Skupiono się wówczas na pamiątkach związanych z powstaniami narodowymi.
Zbiory on-line będą dostępne na stronie opactwa. Digitalizację przeprowadzono dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 80 tys. zł.