Około 4 mln zł udało się zaoszczędzić Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji w Kielcach w skali roku. To efekt renegocjacji kilku umów, które przeprowadziła prezes MPK Renata Gruszczyńska oraz pozostawienia firmy w dobrej kondycji przez poprzedni zarząd.
Dzięki temu od stycznia 2022 roku pracownicy otrzymają podwyżki płac. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie wyniosą podwyżki. Jednak już za dwa ostatnie miesiące pracownikom przyznane zostały wyższe premie.
Renata Gruszczyńska, która od trzech miesięcy pełni funkcję prezesa spółki podkreśla, że wszystkie jej działania są ukierunkowane na zysk MPK, a co się z tym wiąże, lepsze warunki płacowe dla kierowców.
– Już w październiku zainicjowałam procedurę, która miała na celu zwiększenie premii pracownikom w listopadzie i grudniu. Planuję też działania mające na celu zwiększenie sprzedaży na stacji paliw, poprzez najbardziej konkurencyjne ceny w mieście – tłumaczy.
MPK planuje również w przyszłym roku kompleksowy remont starego budynku hali, w której znajdują się m.in. warsztaty naprawy autobusów. Renata Gruszczyńska dodaje, że obiekt ma już kilkadziesiąt lat i jego remont był konieczny. Wpłynie to również na poprawę jakości pracy.
– To jest budynek, w którym wykonywane są prace warsztatowe i warunki pracy są trudne. Niewątpliwie sukcesem jest pozyskanie dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co pozwoli zrealizować tę ważną dla spółki inwestycję – wyjaśnia.
Prezes MPK podkreśla, że czuje też duże wsparcie pracowników w podejmowanych działaniach. To jeszcze bardziej motywuje ją do dalszej pracy.
Maksymilian Szydłowski, przewodniczący rady nadzorczej w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji zwraca uwagę, że Renata Gruszczyńska dobrze zdała pierwszy egzamin i sprawdza się na stanowisku prezesa. – Są już widoczne efekty jej pracy. Zawarte zostały m.in. umowy leasingowe na nowe autobusy. Wymiana taboru wpływa również na funkcjonowanie i relacje spółki z miastem. Nowe pojazdy spełniają przede wszystkim wymogi, które są stawiane w kontrakcie na wykonywanie usług transportowych – tłumaczy.
Maksymilian Szydłowski dodaje, że pierwsze trzy miesiące były okresem przygotowawczym do dalszych wyzwań, które czekają prezes MPK w trudnym czasie. Na funkcjonowanie spółki może wpłynąć np. sytuacja rynkowa w zakresie cen paliw, inflacja i inne czynniki.
Pozytywnie współpracę z nowym zarządem MPK ocenia też Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.
– Da się zauważyć współpracę nowej prezes z pracownikami, aby coraz lepiej wykonywali swoje zadania. Poprawę widzimy też m.in. w tym, że wpływa mniej skarg na kierowców, czy samego przewoźnika – mówi dyrektor.
W ostatnim czasie na ulice Kielc wyjechało sześć nowych autobusów. W przyszłym roku dołączy do nich jedenaście kolejnych. Na ukończeniu jest też budowa stacji do tankowania pojazdów zasilanych gazem.