Poprawa infrastruktury edukacyjnej, gospodarki wodno-kanalizacyjnej ale i działania w dziedzinie kultury czy odnawialnych źródeł energii – to główne cele, do których zmierzają twórcy Ponadlokalnego Porozumienia „Na szlaku”.
Zawarło je siedem sąsiadujących ze sobą gmin: Busko-Zdrój, Chmielnik, Szydłów, Gnojno, Tuczępy, Pierzchnica i Raków. Inicjatywa ma na celu wspólne aplikowanie o fundusze zewnętrzne, w tym unijne, które pozwolą na dalszy efektywny rozwój południowej części regionu.
W czwartek (16 grudnia) odbyło się spotkanie robocze partnerów, w którym uczestniczył Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Liderem porozumienia jest gmina Chmielnik. Burmistrz Paweł Wójcik podkreślił, że partnerzy są na etapie diagnozowania potrzeb. Jak mówił – grupa, którą udało się zawiązać ma określone cele, zamiary. Samorządy łączą nie tylko szlaki komunikacyjne, ale i chęć współpracy dla dobra mieszkańców m.in. ciekawe projekty edukacyjne dla dzieci, młodzieży czy seniorów.
– To pierwsze z cyklu spotkań, kolejne – techniczne będą z merytorycznym udziałem departamentu, który zajmuje się wdrażaniem projektów. Było to bardzo dobre i konstruktywne spotkanie, zarówno dla nas włodarzy gmin, jak i dla marszałka, który poznał nasze potrzeby, oczekiwania i to, co chcemy zrobić – dodał.
Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju podkreślił, że grupa ma ambitne plany, ale aby je urzeczywistnić i wdrożyć w życie, potrzebne jest wsparcie władz województwa przy aplikowaniu w nowej perspektywie finansowej.
– Problemów w samorządach jest dużo, ale potrzeb jest jeszcze więcej. Począwszy od działań związanych z klimatem, ochroną środowiska, działań związanych z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, poprzez sprawy mobilności, transportu, edukacji, kończąc na turystyce i poprawie atrakcyjności regionu po to, żeby tu chciało się żyć i być. W ramach strategii planujemy wiele zadań, wiele projektów. Mamy też problem zbiorników retencyjno-rekreacyjnych i przygotowań do zmian klimatu, czy też problemy związane z infrastrukturą drogową, usprawnieniem ruchu komunikacyjnego – dodał.
Marszałek Andrzej Bętkowski podkreślił, że gwarantem sukcesu jest przede wszystkim dobra strategia.
– Chciałbym, aby to, co jest istotą rozwoju regionalnego, czyli zrównoważony rozwój był wizytówką mojego zarządu. Nie kierujemy się sympatiami wynikającymi z preferencji politycznych, staramy się kierować środki, które mamy do rozdysponowania tam, gdzie jest dobry projekt – zaznaczył.
Aktualnie radni gmin podejmują uchwały dotyczące ustalenia harmonogramów prac nad sporządzeniem projektu strategii. Dokument ten będzie podlegał konsultacjom, zwłaszcza z mieszkańcami poszczególnych gmin. Gotowa strategia rozwoju ponadlokalnego zostanie przedłożona do przyjęcia przez rady gmin.