Czwartek to już czwarty dzień naszej akcji. Dziś do studia Radia Kielce przyjdą między innymi artyści i naukowcy. Będą opowiadać o swoich świątecznych wspomnieniach oraz zachęcać państwa do udziału w naszej akcji „Choinka pod choinkę”.
Liczy się nawet niewielka kwota „wrzucona” do wspólnej świątecznej skarbonki. Każdy, kto zechce pomóc, otrzyma własną wirtualną choinkę na stronie Radia Kielce. Proszę być z nami od rana aż do dzisiejszego finału dnia, który rozpocznie się o godzinie 16.30.
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 16 grudnia, 350 dzień roku.
Do końca roku zostało 15 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:35
Zachód słońca w Kielcach: 15:32
Dzień trwa 7 godzin i 57 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godzin i 26 minut.
Imieniny obchodzą: Alina, Euzebiusz, Zdziesława oraz Agrykola, Ananiasz, Adelajda, Albina, Deder, Dyter, Konkordiusz, Maria, Sebastian, Tyter, Walenty, Walentyn, Wolisław, Wolisława, Zdziesław
*****
Przysłowie na dziś:
„Jak w zimie piecze, to w lecie ciecze”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Herbaty
Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą
Dzień Pojednania
*****
CZWARTEK, 16 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – BODZECHÓW k/Ostrowca Św.: pięć szwadronów kawalerii (450 konnych) gen. Bosaka zostało zaatakowanych przez moskiewskie oddziały pod dowództwem Czengierego (dwa szwadrony dragonów, 5o kozaków i 5 kompanii piechoty). Początkowo przyjęto walkę ale wobec coraz silniejszego naporu rozpoczęto odwrót. Kiedy wycofująca się piechota nie mogła nadążyć za kawalerią Bosak nakazał aby ta ostatnia zaatakowała moskali. Atak pod dowództwem Chmieleńskiego nie powiódł się. Walka zakończyła się całkowitym rozbiciem kawalerii.
Odwrót do końca osłaniał oddział pod dowództwem Jednym z nich był ranny płk Zygmunt Chmieleński. On sam ranny dostał się do niewoli i został rozstrzelany 23 grudnia 1863 r. w Radomiu.
1863 r. – JANIK k/Kunowa: idąc w ślad za wojskami gen. Hauke-Bosaka w kierunku na Bodzechów przesunął Czengiery pułkownika Macniewa z trzema kolumnami, w łącznej sile 9. rot pułku tobolskiego, na obławę w lasy iłżeckie. Macniew przeważającymi siłami otoczył pod Janikiem piechotę majora Łady, liczącą około 300 ludzi i rozbił go.
Walka zakończyła się klęską Polaków których do niewoli dostało się ponoć 68. Mniej dokładne są przekazy o stratach śmiertelnych. Podaje się że zginęło ponoć 200 powstańców, 38 poczowanych jest na cmentarzu w Kunowie. Straty Macniewa miały wynosić – 2 zabitych i 3 rannych, poza tym moskale zdobyli 128 sztuk broni i inne wyposażenie wojskowe
1984 r. – WŁOSZCZOWA: w godzinach rannych do okupowanego przez młodzież budynku Zespołu Szkół Zawodowych przybyli ks. bp. M. Jaworski i ks. K. Biernacki (proboszcz) oraz trzej księża; o godzinie 9 strajkująca młodzież opuściła szkołę i grupą udała się do kościoła, po czym odbyła się msza z udziałem bp M. Jaworskiego oraz księży Łabudy i Wilczyńskiego; dzień ten uznaj się za zakończenie strajku o krzyże w ZSZ.
CZWARTEK, 16 GRUDNIA: W POLSCE
1703 r. – w nocy z 15 na 16 grudnia wichura zerwała hełm Wieży Zegarowej na Wawelu,
1914 r. – 1 Pułk Piechoty Legionów zajął Nowy Sącz,
1918 r. – Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret na mocy którego cały majątek Kościoła prawosławnego został oddany pod zarząd państwowy,
1922 r. – w warszawskiej Zachęcie od kul zamachowca Eligiusza Niewiadomskiego zginął pierwszy Prezydent II RP Gabriel Narutowicz (ur. 17 marca 1865 r.), wybitny naukowiec, inżynier hydrotechnik, budowniczy hydroelektrowni w Szwajcarii, w 1922 r. minister spraw zagranicznych.
1970 r. – na polecenie władz komunistycznych wojsko i milicja otworzyły ogień do bezbronnych robotników wychodzących ze Stoczni Gdańskiej. Fala strajków robotniczych rozlała się na całe Wybrzeże.
1981 r. – pacyfikacja Kopalni „Wujek” przez oddziały ZOMO. Śmierć poniosło 9 górników protestujących przeciw wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji NSZZ „Solidarność”.
CZWARTEK, 16 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 14:30 – Warszawa: uroczyste podpisanie „Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki”, z udziałem m.in. ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka