Jak odnaleźć się w świecie pełnym fake newsów, ale też jak działa system medialny w Polsce – to tylko część wyzwań, przed którymi staną uczniowie szkół średnich, biorący udział w olimpiadzie wiedzy o mediach.
Michał Jas z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który jest sekretarzem konkursu w województwie świętokrzyskim mówi, że odbywa się już ósma edycja konkursu.
– Głównym celem olimpiady jest nie tylko popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach, ale przede wszystkim umiejętność analizy przekazów medialnych. Innymi słowy, chodzi nam o świadome uczestnictwo w tej zmediatyzowanej rzeczywistości – tłumaczy Michał Jas.
Regionalna odsłona olimpiady odbędzie się 17 grudnia. Michał Jas mówi, że konkurs będzie odbywał się online.
– Każdy uczestnik będzie logował się wcześniej na platformie Teams. Konieczne będzie użycie kamerki internetowej, dzięki której będziemy weryfikować tożsamość uczestników. Później na ich adresy mailowe zostaną wysłane linki do zadań testowych – informuje Michał Jas.
Dziesięć osób z najlepszymi wynikami zakwalifikuje się do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w połowie marca przyszłego roku. Najlepsi otrzymają indeksy wyższych uczelni, nagrody rzeczowe i staże w redakcjach.