Dziś (15.12) pożegnamy cenionego i znanego rzeźbiarza Gustawa Hadynę. Msza święta żałobna zostanie odprawiona o godz. 13.30 w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie. Następnie artysta zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu.
Jak informowaliśmy, Gustaw Hadyna zmarł w sobotę, 11 grudnia. Urodził się w 1946 roku w Woli Grójeckiej. Ukończył Liceum Plastyczne w Lublinie, następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1977 r. Był autorem monumentalnych rzeźb o tematyce patriotycznej, lecz również małych form przestrzennych, pomników, popiersi, medali. Zaprojektował m.in. wspólnie z Jerzym Fronczykiem Pomnik-Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie oraz pomnik poświęcony „Jędrusiom” w Bogorii. Zrealizował pomnik Batalionów Chłopskich na rynku w Opatowie oraz na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, a także pomniki Janusza Korczaka w Kielcach, Zawiszy Czarnego w Garbowie, Piotra Ściegiennego w Lublinie, a także Triadę Temidy na gmachu sądu w Piotrkowie Trybunalskim.
Gustaw Hadyna wykonał cykl rzeźbionych portretów wybitnych Polaków: Tadeusza Kościuszki, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Juliusza Słowackiego, Jana Kochanowskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Karola Lipińskiego, Mikołaja Reja, Władysława Hasiora, Władysława Orkana, Wincentego Burka. Rzeźby Gustawa Hadyny zdobią dziedziniec X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Po studiach artysta nie został w stolicy, lecz wrócił do swojej rodzinnej miejscowości. W listopadzie 2019 roku został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W latach 2003-2006 był dyrektorem BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Artysta-rzeźbiarz mieszkał w Woli Grójeckiej koło Ćmielowa, tam też miał swoją pracownię. Zmarł w wieku 75 lat.