Koncert Krzesimira Dębskiego, dwudniowe wydarzenie, podczas którego zostaną zaprezentowane przedwojenne ekranizacje dzieł Stefana Żeromskiego, zakup wyposażenia kina plenerowego, a także kolejne działania badawcze – tak w skrócie wyglądają plany Muzeum Wsi Kieleckiej na 2022 rok.
Instytucja ta aplikowała do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pieniądze na ich realizację.
Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że złożonych zostało siedem projektów, na łączną kwotę ponad 450 tys. zł.
Jeden z nich nosi nazwę: „Musica et memoria. Martyrologia wsi polskiej w okresie II wojny światowej”.
– Jest to koncert utworów Krzesimira Dębskiego, z udziałem samego kompozytora oraz orkiestry. Planowany jest w Michniowie, jako wydarzenie plenerowe – dodaje.
Zaplanowano kolejny, szósty etap renowacji kościółka z Rogowa. Tym razem konserwacji ma być poddanych pięć chorągwi z wizerunkami świętych.
Jak mówi Tadeusz Sikora, Muzeum Wsi Kieleckiej chce też pozyskać środki na program o nazwie „Śladami księdza Siarkowskiego – wybrane elementy kultury duchowej na Kielecczyźnie”.
– Jest to projekt badawczy, którego efektem będzie wydanie publikacji i utworzenie strony internetowej Jest to o tyle ważny projekt, że angażuje pracowników merytorycznych Parku Etnograficznego w Tokarni nie tylko do bieżącej działalności, ale także do działań twórczych, naukowych – tłumaczy.
Interesująco zapowiada się zaplanowane na czerwiec wydarzenie pod hasłem: „Wrócić do Kielc człowiekiem wielkim, czyli przedwojenne, filmowe adaptacje utworów Stefana Żeromskiego”.
– Założyliśmy, że będzie to dwudniowa impreza – tłumaczy Tadeusz Sikora.
– Chcemy pozyskać kopie, scyfryzować je i zaprezentować w kinie plenerowym, przed Dworkiem Laszczyków. Jest to bardzo ciekawy projekt, bo z pograniczna tradycji oraz nowych technologii, czego wymaga współczesne muzealnictwo – dodaje.
Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej zaznacza, że nie będzie to tylko filmowy pokaz.
– Chcemy sprowadzić tu znakomitych filmowców, więc będzie spotkanie z osobami, które o kinie wiedzą prawie wszystko, będą też warsztaty z charakteryzacji. Pokażemy filmy przedwojenne. Wyjątek zrobimy w przypadku „Wiernej rzeki”, która zostanie pokazana w dwóch odsłonach: przedwojennej oraz współczesnej – zaznacza.
Kino będzie mogło się pojawić również w Parku Etnograficznym w Tokarni. Kolejny ze złożonych projektów zakłada zakup profesjonalnego kina plenerowego.
– Jest to projekt, który ma uzupełnić infrastrukturę techniczną muzeum o ekran i wyposażenie kina plenerowego, z nagłośnieniem, rzutnikiem oraz zasilaniem. Chcemy kupić też agregat, żeby być niezależnymi od sieci energetycznej – wymienia.
Mówiąc o planach na nadchodzący rok, dyrektor Tadeusz Sikora podsumował także ten mijający. Podał frekwencję.
– Park Etnograficzny, jeśli chodzi o liczbę osób, które go odwiedziły, praktycznie powrócił do frekwencji sprzed pandemii, z 2019 roku. Do końca listopada było 87 tys. zwiedzających, biletowanych. Trzeba też doliczyć osoby, które korzystały z ulg biletowych, czy były z zaproszeniami. Zazwyczaj to około 20 proc., czyli łącznie skansen odwiedziło ponad 100 tys. zwiedzających – wylicza.
Wiele osób ucieszy fakt, że w przyszłym roku zakończy się projekt, dzięki któremu nie trzeba będzie stać w kolejce, by kupić bilet do skansenu. Będzie to można zrobić online lub w biletomacie.
W tym roku, od 8 maja, turyści mogli zwiedzać Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Do końca listopada odwiedziło je ponad 25 tys. zwiedzających.