Senatorowie z komisji obrony wyrazili najwyższe uznanie za służbę żołnierzom wojsk operacyjnych i WOT na granicy polsko-białoruskiej, ale też dla tych, którzy odpowiadają za działania inżynieryjno-logistyczne oraz funkcjonariuszy SWW i SKW – poinformował PAP szef komisji Jarosław Rusiecki (PiS).
We wtorek w trybie ustawy o ochronie informacji niejawnych obradowała senacka Komisja Obrony Narodowej, która wysłuchała informacji ministra obrony narodowej na temat zaangażowania Wojska Polskiego we wspieraniu Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej.
Posiedzenie odbyło się w siedzibie MON przy ul. Klonowej w Warszawie. Jarosław Rusiecki poinformował PAP, że uczestniczyli w nim – poza kierownictwem resortu obrony – dowódcy wojsk operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej, a także szefowie służb: Wywiadu Wojskowego (SWW) i Kontrwywiadu Wojskowego (SWW).
„To była kompleksowa informacja o obecnej sytuacji na granicy. Dzięki niej senatorowie są dobrze poinformowani o sytuacji jaka ma tam miejsce. Po przedstawieniu nam informacji ministra, jako senatorowie wyraziliśmy wyrazy najwyższego uznania za służbę żołnierzom wojsk operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej, ale też tych, którzy odpowiadają za działania inżynieryjno-logistyczne oraz żołnierzy i funkcjonariuszy SWW i SKW” – powiedział PAP Rusiecki.
Dodał, że na podstawie przedstawionych senatorom informacji niejawnych może ocenić, że Polska „uczestniczy w wojennie hybrydowej”. „Dlatego służbę mundurowych pełnioną na granicy oceniliśmy bardzo pozytywnie” – podkreślił Rusiecki.
Wojsko Polskie wspiera działania Straży Granicznej w ochronie granicy polsko-białoruskiej, od samego początku kryzysu migracyjnego.
W województwie podlaskim na granicy zadania realizuje ok. 10 tys. żołnierzy z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 12. Dywizji Zmechanizowanej i jednostek wspierających. Żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej służą na odcinku granicy z Białorusią w woj. lubelskim.
Wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz poinformował 1 grudnia w Sejmie, że wojsko wspomaga Straż Graniczną od 6 lipca, a każdego dnia na granicy z Białorusią pełni służbę 13 tys. żołnierzy.