– To wielki dzień dla Polskich Kolei Państwowych. To bardzo ważny dzień dla Końskich i Tomaszowa Mazowieckiego – podkreśla wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, który brał dziś udział w konferencji prasowej na koneckim peronie.
– Od ponad sześciu lat rząd Prawa i Sprawiedliwości walczy z różnymi przejawami wykluczeń, w tym związanych z komunikacją. W takich miastach jak Rybin, Jelcz i Końskie były one najbardziej widoczne – mówił Grzegorz Witkowski.
Wiceminister przypomniał jednocześnie, że 12 lat temu ze stacji Skarżysko-Kamienna do Tomaszowa Mazowieckiego odjechał ostatni pociąg osobowy.
– Historia źle obeszła się z mieszkańcami małych miejscowości w całym kraju. Najpierw doprowadzono do likwidacji linii kolejowych i połączeń. Potem, zgodnie z ówczesną koncepcją, tylko duże aglomeracje miały się rozwijać i z takich małych miejscowości jak m.in. Końskie, mieszkańcy mieli dojeżdżać na własną rękę do pracy i szkoły do większych miast. My postanowiliśmy z tym skończyć – podkreśla wiceminister.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zauważa, że trwa przywracanie zerwanych połączeń kolejowych w całym kraju.
– Przez Końskie przez 12 lat pociąg nie jeździł, a jak się okazuje jest potrzebny. Ten rodzaj komunikacji jest bardziej wydajny i ekologiczny – dodaje.
Jeden z polityków opozycji, który startował do sejmu jako kandydat z ziemi świętokrzyskiej, powiedział kiedyś, że wybory wygrywa się w Końskich. Wybory wygrywa się w Końskich, ale przede wszystkim wiarygodnością, spełnionymi obietnicami i dotrzymywaniem słowa – mówiła z kolei Anna Krupka, wiceminister sportu. – My słowa dotrzymujemy. Tutaj ponad roku, w marcu 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisywał ustawę „Kolej Plus”. Ustawę, która zakładała modernizację sieci kolejowej. Dzięki temu dokumentowi oraz dzięki staraniom marszałków obu województw, udało się przywrócić połącznie kolejowe – dodaje.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk zauważył, że przywrócenie połączeń kolejowych do Końskich jest spełnieniem jednej z obietnic Prawa i Sprawiedliwości.
– Patrzę na to z punktu widzenia wiarygodności PiS-u. To jedna z obietnic, którą składaliśmy mieszkańcom. To symbol tego, że dotrzymujemy słowa – podkreśla.
Poseł PiS Agata Wojtyszek podkreśliła, że wznowienie przejazdów na trasie Skarżysko – Tomaszów Mazowiecki – Łódź jest owocem kilkuletniej pracy wielu ludzi. Była to także reakcja na apele mieszkańców.
– Ilekroć bywałam w powiecie koneckim jako wojewoda świętokrzyski, a później jako poseł, zawsze słyszałam jak ważna jest ta linia. Pamiętam spotkanie w Gowarczowie. Najważniejszym problemem, jaki przedstawiali mieszkańcy był brak dojazdu i brak pociągu na linii nr 25, łączącej województwo świętokrzyskie z województwem łódzkim – wspominała.
Andrzej Bętkowski marszałek województwa świętokrzyskiego informuje, że nie tylko odbudowano połączenie ze Skarżyska-Kamiennej do Tomaszowa, ale też mieszkańcy regionu będą mogli dojechać do Łodzi. Marszałek podkreśla też, że cztery pary szynobusów, kursujących na tej linii są komfortowe.
– Szynobusy są klimatyzowane, ogrzewane i dostosowane do użytkowników niepełnosprawnych. 30 przystanków, które na tej trasie to 30 miejscowości, których mieszkańcy mogą korzystać z komunikacji i dzięki niej funkcjonować.
Jednocześnie marszałek zadeklarował wsparcie finansowe dla operatora Polregio, które umożliwi długotrwałe funkcjonowanie tej linii.
Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś dodał, że przywrócenie połączeń to ważna chwila nie tylko dla mieszkańców Końskich, ale także mniejszych miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu pociągu.
– To Czarniecka Góra, Stąporków i Bliżyn niedaleko Skarżyska. Ci ludzie byli wykluczeni z komunikacji – zauważa.
Grzegorz Piec, starosta konecki podkreślał, że przywrócenie kolei na linii nr 25 wymaże białe plamy komunikacyjne na dużym obszarze.
– Mówi się głównie o wykluczeniu Końskich, bo to stolica powiatu. Jednak połączenia biegną przez trzy gminy: Końskie, Stąporków i Gowarczów, a powiat konecki jest dosyć dużym powiatem, gdyż na jego terenie terenie mieszka ponad 80 tysięcy mieszkańców – dodaje.
Z kolei Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich zwrócił się do sceptyków, którzy nie wierzą, że linia kolejowa będzie cieszyła się powodzeniem i będzie opłacalna. Przytoczył przykład komunikacji publicznej która wróciła do Końskich po dziewięciu latach przerwy.
– Początkowo przez pierwszy rok nie było dużego zainteresowania, ludzie nie wierzyli, że to jest coś na stałe. W tym roku, w okresie ciągle pandemicznym operator przedstawił nam raport za 10 miesięcy i okazuje się, że sprzedało się ponad 80 tys. biletów i ponad 400 biletów miesięcznych, co oznacza że prawie 150 tys. osób przejechało tymi autobusami – dodaje.
Uważa, że podobnie może być z koleją: nawet jeśli na początku nie będzie pełnego obłożenia, to z czasem ludzie przekonają się do tego środka transportu i będą chętnie z niego korzystać, bo będą wiedzieć że jest niezawodny.
Na modernizację linii nr 25 z Tomaszowa do Skarżyska zostało przeznaczone 28 mln zł.
W sumie w ciągu całego dnia z Końskich będzie odjeżdżać dziewięć pociągów w kierunku Skarżyska lub Tomaszowa Mazowieckiego.