Po raz 19. zachęcamy Państwa do udziału w przedświątecznej akcji charytatywnej Radia Kielce „Choinka pod Choinkę”. Tym razem pomagamy seniorom.
W „Aktualnościach Dnia” : w tym wyjątkowym dla nas wszystkich czasie chcemy wraz z Państwa pomocą stworzyć mieszkańcom Domu Seniora w Czyżowicach. Miejsce, w którym wspólnie będą mogli spędzać czas. Wyremontujmy i wyposażmy świetlicę, która stanie się sercem ich nowego domu.
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 13 grudnia, 347 dzień roku.
Do końca roku zostało 18 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:33
Zachód słońca w Kielcach: 15:32
Dzień trwa 7 godzin i 59 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godzin i 24 minut.
Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia oraz Antioch, Antoni, Aubert, Auksencja, Auksencjusz, Auksenty, Edburga, Eugeniusz, Jodok, Orestes, Róża, Samboja, Walenty, Walentyn
*****
Przysłowie na dziś:
„Kiedy na świętą Łucję mróz, to smaruj wóz”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Księgarza
Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego
Światowy Dzień Skrzypiec
*****
PONIEDZIAŁEK, 13 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1893 r. – BĘDZIN: urodził się Jerzy Paciorkowski, w latach 1930-1934 – wojewoda kielecki,
1943 r. – JAWORZNIA k/Piekoszowa: grupa żołnierzy z oddziału „Wybranieccy”, z drużyny Edwarda Skrobota „Wierny” (na zdjęciu) wraz ze Stanisławem Tatarowskim „Kalif” (Kierownik Referatu II Wywiad Komendy Placówki Piekoszów) jechała furmankami w celu przeprowadzenia akcji. W czasie dojazdu grupa została zaskoczona przez żandarmów z Łopuszna jadących samochodem ciężarowym. Cała grupa wycofuje się do pobliskiego lasu. W czasie odskoku pada ranny w nogi „Kalif”. Wraca do niego Stanisław Klimontowicz „Cios”. Nie daje jednak rady unieść rannego, a po chwili i jego dosięga niemiecka seria. „Kalifa” dobijają Niemcy.
1981 r. – ŚWIĘTOKRZYSKIE: uzbrojone Grupy Operacyjno-Śledcze składające się z funkcjonariuszy SB i MO, przy pomocy oddziałów ZOMO rozpoczęły aresztowania działaczy “Solidarności” i opozycji. Aresztowano grupę związkowców z Kielc przebywających na szkoleniu w Bocheńcu koło Małogoszcza. W regionie świętokrzyskim internowano około 300 działaczy NSZZ “Solidarność”. Obóz dla internowanych utworzono w kieleckim areszcie śledczym na Piaskach.
PONIEDZIAŁEK, 13 GRUDNIA: W POLSCE
1575 r. – W Warszawie Anna Jagiellonka została wybrana w wolnej elekcji na króla Polski i wielkiego księcia litewskiego, a dzień później stronnictwo szlacheckie pod przewodnictwem Jana Zamoyskiego uznało ten fakt, przydając jej na małżonka księcia Siedmiogrodu Stefana Batorego.
1830 r. – Sejm ogłosił powstanie listopadowe powstaniem narodowym.
1912 r. – w prasie galicyjskiej ukazała się odezwa Tymczasowej Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, w której apelowano, aby w przypadku wybuchu konfliktu międzynarodowego, naród polski wystąpił zbrojnie o wyzwolenie „Królestwa Polskiego z niewoli rosyjskiej”. Odezwa, pierwotnie skonfiskowana przez austriacką cenzurę, ukazała się dzięki interwencji polskich posłów Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego w parlamencie wiedeńskim.
1980 r. – Nieznani sprawcy zabili pałką 9 z 14 zagrożonych wyginięciem dropi z hodowli w Siemianicach (województwo wielkopolskie), a dwa lata później kolejne dwa. Doprowadziło to do wyginięcia tego gatunku w Polsce (ostatni drop padł w 1989 roku).
1981 r. – władze komunistyczne na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, działając z pogwałceniem obowiązującego prawa, wprowadziły w Polsce stan wojenny (zniesiony 22 lipca 1983 r.), w wyniku którego zostało aresztowanych i internowanych ok. 10 tysięcy działaczy opozycji („Solidarności”, KPN), a ponad 150 osób zostało zamordowanych. Zintensyfikowano działania organów bezpieczeństwa, wzmożono cenzurę i inwigilację obywateli, zdelegalizowano NSZZ „Solidarność”.
PONIEDZIAŁEK, 13 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 10:55 – Warszawa: prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które odbędą się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
O godz. 10:55 złoży znicz przed tablicą upamiętniającą śp. Annę Walentynowicz. Następnie będzie uczestniczyć w mszy świętej, a o godz. 12:00 odsłoni pamiątkową tablicę „Zginęli za wolną Polskę 1981-1989”. Zapali też znicze przed tablicą upamiętniającą śp. Kornela Morawieckiego oraz tablicą poświęconą „Wszystkim bezimiennym bohaterom, którzy w latach 1981-1989 nie zawahali się poświęcić wolności a nawet życia w walce o NSZZ „Solidarność” i niepodległą Rzeczpospolitą”.