Na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach znów zostaną rozpalone koksowniki, a żeby wejść do budynków niezbędna będzie przepustka. Taka niecodzienna lekcja historii odbędzie się w poniedziałek (13 grudnia) w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
Jak informuje Jolanta Białek, kierownik działu edukacji OMPiO, w zajęciach z elementami rekonstrukcji udział wezmą uczniowie siedmiu klas z kieleckich szkół ponadpodstawowych.
– Zajęcia podczas których, na podstawie różnych dokumentów i artefaktów, uczniowie będą tworzyć plakat i mapę mentalną, które mają im dać najważniejsze informacje o wprowadzeniu stanu wojennego. Będą czytać gazety, oglądać zdjęcia, będą mieć do czynienia z ulotkami, z wydawnictwami z drugiego obiegu – wymienia.
Co składa się na najważniejsze informacje, z którymi zapozna się młodzież?
– Kiedy został wprowadzony stan wojenny, kto wprowadził i przeciw komu, jak ówczesna władza motywowała jego wprowadzenie i dlaczego to było niezgodne z prawem. Będą musieli znaleźć wśród dokumentów formy represji stosowane podczas stanu wojennego, ale też formy oporu społeczeństwa wobec władzy w tamtym czasie. Bazując na obwieszczeniu na temat wprowadzenia stanu wojennego będą musieli zrozumieć na czym polegały te zapisy, i w jaki sposób ograniczały one prawa obywatelskie i prawa człowieka – wymienia Jolanta Białek.
Dodaje, że to nie jest łatwa lekcja.
– Ale myślę, że dlatego, że nie jest to forma wykładu, tylko pracy własnej uczniów, poszukiwań, ona daje efekty – zauważa edukator.
Jolanta Białek wyjaśnia, że zajęcia będą trwały godzinę, a wstępem do nich będzie rekonstrukcja, którą przygotowali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach pod wodzą historyka, Zbigniewa Kowalskiego.
– Na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego będą patrole ZOMO (Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej) i patrole Ludowego Wojska Polskiego, które nie będą pozwalały tak łatwo wejść do obiektu. Wszyscy, którzy tego dnia będą chcieli dostać się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej będą musieli mieć przepustkę, a tę otrzymają od żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Zostaną też wylegitymowani. Na dziedzińcu zostaną rozpalone koksowniki, tak jak to było w tę mroźną zimę 40 lat temu – podkreśla.
W drugiej części rekonstrukcji młodzi ludzie wezmą udział po wyjściu z zajęć. Tym razem zobaczą akcję ZOMO.
Pierwsza lekcja rozpocznie się o godzinie 8.45 na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego.