Kapelan żołnierzy, społecznik, poseł na sejm i błogosławiony – ks. Kazimierz Sykulski, patron powiatu koneckiego został dziś upamiętniony w Końskich.
W kolegiacie św. Mikołaja odprawiona została msza święta poświęcona patronowi. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych złożyli też wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem ks. Kazimierza Sykulskiego przy budynku starostwa.
Uczestniczący w obchodach poseł Krzysztof Lipiec podkreślił, że Kazimierz Sykulski jest postacią wybitną. Był posłem sejmu ustawodawczego, żołnierzem i kapelanem w najtrudniejszym okresie, kiedy w 1920 roku Rosja napadła na Polskę.
– On polskim żołnierzom dawał nadzieję, dodawał odwagi, aby godnie bronili granic Rzeczpospolitej i tych wartości, które legły u podstaw naszej wolności – mówił poseł.
Uroczystości uzupełniło rozstrzygnięcie konkursu literackiego dla młodzieży „Niezłomny Patron”, w którym młodzi ludzie mieli odpowiedzieć na pytanie, czy ksiądz Kazimierz Sykulski może być dziś idolem młodzieży.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego powiedział, że uwieńczenie obchodów konkursem dla młodzieży jest dobrym sposobem na pokazywanie autorytetów, z których warto czerpać. Jak dodał – ksiądz Kazimierz Sykulski jest postacią, z której mieszkańcy Konecczyzny mogą być dumni i której można pozazdrościć, bo jego dorobek jako księdza, Polaka, człowieka życia publicznego jest ogromny.
– Myślę, że sam udział kilkudziesięciu osób w tym konkursie pokazuje, że młodzież chce poszukiwać autorytetów i dostrzega wartości, które były im bliskie – stwierdził przewodniczący.
Uroczystości dopełniła prelekcja historyka Krzysztofa Zemeły oraz emisja jego filmu biograficznego o patronie powiatu koneckiego. Jak przypominał historyk – ks. Kazimierz Sykulski trafił do obozu Auschwitz, gdzie dodawał nadziei współwięźniom, a także dzielił się chlebem. Kiedy miał możliwość zachować życie w zamian za wydanie innych ludzi, to wolał umrzeć. Został rozstrzelany w obozie.