Popiersie Wiesława Gołasa jako Tomasza Czereśniaka z serialu „Czterej pancerni i pies” stanie w kieleckiej Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów. Autorem zwycięskiej pracy jest kielecki artysta Paweł Witkowski.
Jak powiedział, była to fascynująca postać aktora, którego zapamiętał z dzieciństwa jako Tomka Czereśniaka. Zaznaczył, że nie była to łatwa praca, ale jest zadowolony z efektu końcowego.
– Nie było mi łatwo wybrać jednoznacznej koncepcji. Trzy razy chyba zaczynałem tworzyć tę rzeźbę. W efekcie wybrałem to, co jednak z dzieciństwa najbardziej utkwiło mi w pamięci, czyli Wiesław Gołas jako Tomek Czereśniak w hełmofonie, z uśmiechem i charakterystyczną przerwą między zębami – mówi rzeźbiarz.
Anna Dulny-Perlińska prezes Związku Artystów Rzeźbiarzy w Świętokrzyskiem i poinformowała, że zgłoszono osiem projektów, ale jury było jednomyślne. Praca Pawła Witkowskiego zdecydowanie się wyróżniała.
– Wydaje mi się, że najbardziej oddaje ducha Wiesława Gołasa. Jest też utrzymana w konwencji naszej Alei Sław. Najbardziej też reprezentuje nasze środowisko kieleckie – argumentuje.
Anna Dulny-Perlińska wyróżniła też projekt uczennicy kieleckiego „Plastyka” Aleksandry Zając, której praca była już gotowa, ale nie mogła zostać oceniona, ponieważ w wyniku nieprzewidzianej sytuacji stłukła się.
Odsłonięcie popiersia Wiesława Gołasa planowane jest pod koniec lutego lub na początku marca przyszłego roku. Organizatorzy planują zaprosić na uroczystość żonę aktora.
Miasto przeznaczyło na wykonanie popiersia Wiesława Gołasa 25 tys. zł.
Wiesław Gołas był aktorem pochodzącym z Kielc. Zmarł 9 września tego roku. Miał 90 lat. Szersza publiczność kojarzy go z roli Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”. Aktor występował także w „Kabarecie Starszych Panów”, popularnym w PRL-u serialu „Kapitan Sowa na tropie” czy filmach: „Żona dla Australijczyka”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą”.
POZOSTAŁE PROJEKTY, KTÓRE BRAŁY UDZIAŁ W KONKURSIE