– Musimy mieć świadomość, że konsekwencją podejmowanych przez nas decyzji dziś, będzie budynek teatralny, jaki zostawimy mieszkańcom być może na kolejnych 150 lat – piszą w oświadczeniu, które dotarło do redakcji Radia Kielce, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Apelują do świętokrzyskiego konserwatora o zgodę na rozbiórkę budynku przy ulicy Sienkiewicza, sąsiadującego z teatrem.
Radio Kielce informowało już, że obecne plany przebudowy teatru zakładają rozbiórkę kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 32 A. W jej miejscu miałby powstać nowy obiekt, który pomieściłby zaplecze techniczne unowocześnionej sceny. Na wyburzenie nie zgadza się jednak Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a w ostatnim czasie w obronie budynku stanęło Stowarzyszenie „Grupa Elanex” z Częstochowy.
Grzegorz Strzelczyk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach wyjaśnia, że ta sytuacja zmusiła ich do zabrania głosu.
– Czujemy się częścią teatru i chcielibyśmy, żeby ten teatr miał możliwość jak największego rozwoju. Jeżeli dzisiaj podejmujemy się tak wielkiego remontu, to trzeba wykorzystać wszelkie możliwości techniczne do tego, żeby go zrealizować. Temu może pomóc ta konfliktowa kamienica, w której obronie stanęła nagle grupa społeczników. Szanuję ich pracę, ale trochę dziwne nam się wydaje, że uaktywnili się teraz, kiedy wszystkie uzgodnienia były już na ukończeniu – mówi.
Dodaje, że trwający remont to odpowiedni czas, by zastosować nowoczesne rozwiązania.
– Ta scena była budowana ponad 140 lat temu i nie ma tam miejsca na zaplecze, które każdy dobry teatr powinien mieć. Jeśli pewnych rozwiązań nie wprowadzimy teraz, to po remoncie będzie już za późno – podkreśla.
Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia.
Oświadczenie Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Od blisko 20 lat wspieramy i angażujemy się w działalność Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Zależy nam nie tylko na przedłużeniu istnienia niemal półtorawiecznej instytucji, ale przede wszystkim na rozwoju jedynej zawodowej sceny dramatycznej w województwie. Z niepokojem obserwujemy próby uniemożliwienia rozbudowy siedziby Teatru, poprzez usiłowania zahamowania czy choćby opóźnienia działań związanych z remontem gmachu, który zostanie poszerzony o zakupioną przez Teatr działkę przy ul. Sienkiewicza 32a. Sprzeciw publicznie wysuwa Grupa Elanex z Częstochowy. Podejmuje ingerencję w Kielcach po raz pierwszy, upominając się o kamienicę, która dotąd nie budziła niczyjego zainteresowania, nawet gdy przechodziła remont elewacji. Ponadto nie widnieje w rejestrze zabytków, nie wyróżnia się ani charakterystyczną zabudową, ani zdobieniami. Budynek przy Sienkiewicza 32a zdaniem specjalistów nie przedstawia większej wartości architektonicznej. Nasze Stowarzyszenie skupia wiele zacnych osób o różnej profesji, związanych z Kielcami od kilku pokoleń, zaangażowanych w działalność społeczną i kulturalną naszego miasta. Czujemy się bardziej uprawnieni i kompetentni do wydawania opinii w sprawach dotyczących mieszkańców niż gremia spoza naszego regionu. Zwracamy się do osób decyzyjnych przy realizacji tego projektu o wysłuchanie naszego głosu, a nie osób postronnych, o których intencjach nic nie wiemy.
Chrońmy zabytki, ale róbmy to mądrze! Doceniamy starania Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków, zawdzięczając Pani mgr inż. mgr. prawa Annie Żak wpisanie do rejestru zabytków, m.in. budynku dawnej Łaźni Publicznej przy ul. Staszica 14 czy choćby cennej kamienicy przy ul. Małej 12, a także zezwolenie na prace remontowe w gmachu przy Sienkiewicza 32 jednoznacznie utożsamianym z teatrem, nie tylko przez kielczan.
Tym razem apelujemy – wzorujmy się na perłach współczesnej urbanistyki odznaczającej się trafnym połączeniem tego co zabytkowe, z nowoczesnym. Jest ich wiele – w Berlinie, Paryżu, Belgii itd. Mamy zaufanie do cieszącej się bardzo dobrą opinią warszawskiej pracowni WXCA, autora projektu wspólnego nam wszystkim, przyszłego odnowionego budynku teatralnego. Plan przebudowy i modernizacji został wykonany z poszanowaniem kontekstu historycznego tutejszej tkanki śródmiejskiej, jak i samego Teatru. Zakłada on mi.in., że powrócą elementy, które zniknęły z kamienicy na przestrzeni lat, jak np. posągi muz na elewacji frontowej, sentencja z Horacjusza, medaliony z wizerunkami polskich pisarzy, a nawet pierwotny kolor ścian w sali teatralnej.
Umożliwienie powiększenia zaplecza sceny o kamienicę przy Sienkiewicza 32a wyposaży nasz Teatr i region w jedną z najnowocześniejszych scen z rozwiązaniami technologicznymi i inscenizacyjnymi (takimi jak: dwupoziomowe zapadnie, możliwość grania na trzy strony, zmotoryzowane sztankiety itp.) na miarę światowych standardów. Jeżeli podjęliśmy tak wielkie wyzwanie, jak remont kapitalny Teatru to zróbmy go na 100% obecnych możliwości technologicznych, a nie na 60%! Musimy mieć świadomość, że konsekwencją podejmowanych przez nas decyzji dziś, będzie budynek teatralny, jaki zostawimy mieszkańcom być może na kolejne 150 lat.
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach