Władze Kielc chcą jeszcze aktywniej walczyć ze smogiem. Jednym z oręży ma być wdrożenie, w ramach kieleckiego budżetu obywatelskiego, systemu bieżącego pomiaru jakości powietrza, który jak podkreślają władze miasta podniesie świadomość mieszkańców w kwestii walki z zanieczyszczonym powietrzem.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że hasło „Kiece bez smogu” brzmi życzeniowo – powiedziała Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc.
Jak zauważyła system pomiaru jakości powietrza nie rozwiązuje problemu, ale może pomóc w informowaniu i poszerzaniu społecznej świadomości na ten temat.
– Kluczowe znaczenie ma tutaj program wymiany źródeł ciepła realizowany w trybie wieloletnim. W bieżącym roku przeznaczyliśmy na ten cel 2 mln zł. Dzięki temu na terenie miasta wymieniono w tym roku 200 indywidualnych źródeł ciepła. Podobne fundusze mają być przeznaczone na przyszły rok, ale jest uzależnione od decyzji rady miasta.
Mamy także punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze” prowadzony w porozumieniu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Od lipca tego roku udzielono w nim 200 porad, a zainteresowani wypełnili niemal 60 wniosków o dotację. Niemniej ważne są kontrole przeprowadzane głównie przez straż miejską. Do listopada tego roku takich kontroli wykonano 700, nakładając ponad 100 mandatów na łączną kwotę 25 tys. zł – tłumaczyła.
– Mentalność mieszkańców ulega zmianie. Coraz więcej osób zwraca uwagę, na fakt, że palenie w piecach śmieciami jest nieakceptowalne – zaznaczyła Agata Wojda.
– Uzupełnieniem procesu walki ze smogiem jest system pomiaru jakości powietrza w mieście, który ma informować kielczan o aktualnym poziomie zanieczyszczenia. Będzie to możliwe poprzez rozlokowanie czujników w konkretnych punktach miasta. Obecnie jest 20 punktów pomiaru. Osobnym elementem systemu jest słupek pomiaru powietrza, umiejscowiony na skwerze Szarych Szeregów w Kielcach, sygnalizujący poprzez komunikaty świetlne jakości powietrza w tym miejscu – powiedziała wiceprezydent.
Aneta Boroń, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w kieleckim ratuszu, zaznaczyła, że czujniki zostały wybrane w porozumieniu z przedstawicielami Politechniki Świętokrzyskiej.
– Poza mierzonymi obecnie wartościami, jak PM2,5, PM10, wilgotnością oraz temperaturą urządzenia wyświetlają także 24 godzinną prognozę pogody. Dane można na bieżąco sprawdzić w aplikacji np. Kanarek – tłumaczyła dyrektorka. – Będziemy dążyć do tego by takich czujników w mieście było więcej. Jednak to ile się ich pojawi będzie uzależnione od przyznanych środków zewnętrznych lub decyzji rady miasta – dodała Aneta Boroń.
Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli ratusza podgląd jakości powietrza będzie możliwy od dzisiaj, poprzez stronę internetową IDEA Kielce, w zakładce „mapa czujników jakości powietrza”.
Ponadto w planach jest rozbudowa tego systemu przez współpracę z firmą InPost. Na części nowych paczkomatów mają być ustawiane czujniki smogu. Oprócz tego zainteresowani przedsiębiorcy mogą także dołączyć do inicjatywy poprzez montaż takiego urządzenia na siedzibie firmy. W tym celu należy skontaktować się z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Środowiska kieleckiego ratusza.