Władze województwa podsumowały konsultacje Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego. W nowej siedmioletniej perspektywie finansowej Unii do regonu trafi ponad 1,4 mld euro.
Jak wyjaśnia marszałek Andrzej Bętkowski, konsultacje społeczne trwały kilka miesięcy i odbyły się we wszystkich powiatach województwa. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców a także świata nauki.
– W sumie, w toku tych konsultacji, otrzymaliśmy prawie 600 uwag do przygotowanego przez nas kontraktu programowego – dodaje.
W konferencji podsumowującej wyniki konsultacji społecznych Funduszy Europejskich dla świętokrzyskiego wziął udział także Michał Cieślak. W ocenie ministra odpowiedzialnego za rozwój samorządów, nadchodząca perspektywa finansowa Wspólnoty jest dużą szansą rozwojową dla regionu.
– Pieniądze, jakie trafią do województwa w kolejnych latach, będą służyć przede wszystkim mieszkańcom, a także przedsiębiorcom z regionu. Mamy nadzieję, że duża część środków będzie dedykowana m.in. na wiele inicjatyw sportowych czy kulturalnych, ale także dla przedsiębiorców. W województwie świętokrzyskim potrzebujemy szczególnie dynamicznego rozwoju przedsiębiorczości. Umożliwi tworzenie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy – zaznacza.
Renata Janik wicemarszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że liczyła na nieco wyższą frekwencję w przebiegu konsultacji nad nową strategią finansową dla regionu. Jak zaznacza, te głosy, które spłynęły do zarządu województwa pozwolą na opracowanie jak najlepszego kontraktu programowego służącego mieszkańcom regionu – dodaje.
Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w urzędzie marszałkowskim wyjaśnia, że w sumie w konsultacjach wzięło udział pond 1,7 tys. osób. Jak dodaje, z przyczyn formalnych niektóre uwagi trzeba było odrzucić. Jacek Sułek podkreśla, że nieco rozczarowujący może być niewielki udział przedsiębiorców w konsultacjach.
Dyrektor dodaje, ze uwagi do przygotowanego planu wydatkowania funduszy unijnych przedstawiła także Komisja Europejska.
– Te uwagi nie są dla nas najlepsze, ponieważ mogą negatywnie oddziaływać na projekty, jakie chcemy realizować w regionie. Chodzi między innymi wymagania Komisji, która oczekuje, że 34 procent całej dostępnej kwoty ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne. Te projekty nie są łatwe w realizacji. Ponadto, część z nich ma być realizowana w oparciu nie o dotacje, a w systemach pożyczkowych, do czego nasze samorządy nie są przyzwyczajone. Teraz w dalszym ciągu będziemy rozmawiać z Komisją Europejską i będziemy chcieli przekonać do rezygnacji z niektórych oczekiwań, które będą dla nas zbyt dużym wyzwaniem – dodaje.
Konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego trwały od 30 września do 8 listopada. Odbyło się około 30 spotkań na terenie całego województwa. W latach 2021-2027, region będzie miał do wydania o 38,5 mln euro więcej, niż w kończącej się perspektywie finansowej UE.