„Kolejka po wolność” – to tytuł widowiska, które zostanie pokazane w przededniu 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Jego premiera odbędzie się 10 grudnia, o godz. 18.00, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Bezpośrednia transmisja będzie dostępna na internetowej stronie Radia Kielce.
Przemysław Predygier, dyrektor kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej wyjaśnia, że spektakl przygotowują artyści głównie scen warszawskich i wrocławskich.
– Reżyserem i scenarzystą jest Leszek Zduń – aktor związany z Teatrem Narodowym w Warszawie. Znany z wielu produkcji teatralnych i filmowych, aktor dubbingowy, lektor, pisarz – wyjaśnia.
Leszek Zduń pojawi się także na scenie, a obok niego wystąpią: Agata Klimczak-Kołakowska aktorka – wokalistka, Natalia Skipor – wokalistka, Dominika Chorosińska (Figurska) – aktorka teatralna i filmowa, Bartłomiej Abramowicz – kompozytor, pianista, Grzegorz Bukowski – wokalista, Jakub Kabus – aktor, reżyser Teatr HoM oraz zespół muzyczny.
Absurd ówczesnych realiów
Jak zaznacza dyrektor Przemysław Predygier, znamienny jest tytuł widowiska.
– Akcja będzie się odbywała w kolejce przed sklepem. Wrócimy do lat 80. XX wieku, przypomnimy sobie, a młodsi widzowie może po praz pierwszy zobaczą absurd kolejek w sytuacji politycznej tamtego czasu – zaznacza.
Publiczność usłyszy dzieła m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Jana Krzysztofa Kelusa. Zabrzmią kompozycje Ernesta Brylla, Jonasza Kofty, Adama Asnyka czy Romana Kołakowskiego. Pojawią się „Mury”, ale też „Modlitwa o wschodzie słońca”, „Psalm stojących w kolejce” oraz „Ojczyzno ma”.
– Piękne piosenki w nowych aranżacjach Grzegorza Bukowskiego i z nowym pomysłem. Jestem pewien, że to będzie dobry spektakl – podkreśla dyrektor TVP3 Kielce.
Organizatorami koncertu są: Radio Kielce, TVP3 Kielce, Solidarność, WDK przy współpracy ŚKSM. Patronat nad koncertem sprawuje wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Koncert będzie można też obejrzeć na żywo na internetowej stronie Radia Kielce.
Ekspozycja w WDK
Po koncercie, około godz. 19.30, w Wojewódzkim Domu Kultury zostanie otwarta wystawa przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Pokazane zostaną materiały archiwalne i publikacje ze zbiorów Biblioteki UJK w Kielcach oraz z archiwum zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Materiały będą dostępne do 21 grudnia.
Dwie wystawy na Rynku
Natomiast wcześniej, bo o godz. 12.00, na kieleckim Rynku, zostaną otwarte dwie wystawy plenerowe: „Dni „Solidarności” – Porozumienie Sierpniowe 1980” oraz „Miejcie nadzieję… – Solidarność, stan wojenny i ostatnie lata PRL”.
Pierwsza, przygotowana przez Muzeum Historii Kielc, koncentruje się na wydarzeniach z początku lat 80. XX w. i prezentuje je w kontekście ogólnopolskim oraz regionalnym. Marcin Kolasa z Muzeum Historii Kielc wyjaśnia, że ekspozycja składa się z 26 plansz.
– Pokazana jest na nich historia społecznego buntu z końca lat 70. XX wieku, kiedy to zła sytuacja gospodarcza, zawirowania społeczno-polityczne doprowadziły do wzrostu nastrojów wolnościowych, a kończy się wprowadzeniem stanu wojennego – 13 grudnia 1981 roku – mówi.
Historyk dodaje, że prezentacja pozwala prześledzić sytuację w kraju od końca lat 70. do początków lat 80. XX wieku
– Zaczyna się od pokazana tej ogólnej sytuacji w kraju. Są plansze poświęcone rozwojowi opozycji demokratycznej, początkom strajków nie tylko na wybrzeżu, a także w Kielcach, bo również ziemia kielecka aktywnie włączyła się do tych protestów przeciwko poczynaniom władz. Chociażby w Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra”, później także w Fabryce Samochodów Specjalizowanych Polmo-SHL, w zakładach Hemaru, Centrum Prema te akcje strajkowe również wybuchły – wyjaśnia.
Wystawa pokazuje Solidarność w naszym regionie i ludzi z nią związanych. Zaprezentowano unikatowe fotografie, dokumenty i plakaty.
Natomiast druga ekspozycja, opracowana przez Archiwum Państwowe w Kielcach, przybliża problemy związane z różnymi aspektami ówczesnej rzeczywistości – od kręgów polityki po życie codzienne. Ważnym elementem wystawy jest dokumentacja z okresu stanu wojennego, począwszy od 13 grudnia 1981 roku, aż do 22 lipca 1983 roku. Tutaj wśród zgromadzonych materiałów znajdują się zarówno te wytworzone przez władze państwowe, jak i te powstałe w tzw. „drugim obiegu”. Są to zarówno informacje o stanie ówczesnej gospodarki, jak i działaniach podziemia „solidarnościowego”.
Obie wystawy będzie można oglądać do 30 stycznia 2022 roku.