W Buskim Samorządowym Centrum Kultury można podziwiać trzy wystawy, będące pokłosiem jubileuszowego 25. Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego „Ponidzie 2021”. Swoje prace, łącznie ponad 530 zdjęć nadesłało 120 fotografików.
W Klubie Stradivarius prezentowane są dwie galerie – „Moja prezentacja” oraz „Busko-Zdrój Portret Miasta”. Z kolei w holu domu kultury przedstawiono prace zgłoszone do konkursu „Odkrywamy Ponidzie: Skały Ponidzia”.
Maria Wiśniewska, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, podczas wernisażu podkreśliła, że 25. edycja najważniejszej imprezy fotograficznej regionu, to równocześnie ćwierćwiecze wytężonej pracy kuratora wystawy Piotra Kalety.
– 25 lat to niezliczona liczba wystaw, spotkań, wernisaży, tysiące wywołanych zdjęć i oczywiście ciężka praca Piotra Kalety. Ton on wymyślił otwartą formułę konkursu. A to oznacza, że w konkursie mogą brać udział wszyscy, zarówno artyści profesjonalni jak i amatorzy. Niezależnie od wieku – dodała.
Dziś fotografia jest zjawiskiem powszechnym – podkreślił z kolei Piotr Kaleta, kurator wystawy. Podczas wernisażu w uznaniu działalności twórczej przyczyniającej się do rozwoju kultury w regionie i nie tylko, otrzymał medal okolicznościowy nadawany przez Świętokrzyski Okręg Związku Polskich Artystów Fotografików.
– Fotografia bardzo mocno się spopularyzowała. Dziś każdy fotografuje, mimo, że nie ma się wiedzy o fotografii. Oczywiście można robić doskonałe zdjęcia, ale jeśli się to robi sercem i z pasją – dodał.
– Galeria Zielona, filia Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach wspiera każdą sztukę, która się pojawia i przejawia, którą trzeba pokazać i która ludzi może zachwycić dlatego wspiera od początku Piotra Kaletę w jego wyjątkowym przedsięwzięciu – podkreśliła Stanisława Zacharko-Łagowska, artystka- fotografik, historyk i krytyk sztuki, a także członkini Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.
– Stworzył ten przegląd, od początku wydeptywał ścieżki zarówno do sponsorów, organizatorów, jak i do różnych instytucji, które mogłyby zaprezentować twórczość uczestników tego przedsięwzięcia – dodała.
– We współorganizowanie przeglądu od 10 lat włącza się Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Tegorocznym tematem konkursowym były „Skały Ponidzia”. Łącznie nadesłano 52 prace, 18 autorów – mówiła Anna Chwalik-Borowiec z zespołu parków.
– Skały są ważnym elementem naszego krajobrazu. Mówią one o przeszłości geologicznej tego obszaru. Na ich podstawie możemy wnioskować, że dawno temu w okresie mioceńskim było morze. Powstały gipsy, mamy piękne jaskinie, łącznie z najdłuższą w Polsce jaskinią w gipsach – Jaskinią Skorocicką, która ma aż 352 metry – dodała.
Podczas wernisażu został rozstrzygnięty również konkurs fotograficzny na zdjęcie oku „Busko-Zdrój – Portret Miasta”. Uznanie burmistrza Waldemara Sikory zdobyła fotografia przedstawiająca buski skatepark nocą. To już XII odsłona konkursu – przypomniał Waldemar Sikora.
– Konkurs ten także cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Z roku na rok napływa coraz więcej prac. Miło nam poinformować, że nagroda trafiła do mieszkańca naszego miasta. Laureatem konkursu i zdobywcą nagrody został Konrad Chmura – poinformował.
Sam zwycięzca podkreślił, że pasją do fotografii zaraził go jego kolega Marcin Baran. Na co dzień utrwala w kadrze piękno Buska, ale i okolicznych miejscowości. Nie kryje zadowolenia, że jury wybrało właśnie jego fotografię, którą dedykuje swojej zmarłej mamie.
Wystawy w Buskim Samorządowym Centrum Kultury będą prezentowane do końca stycznia przyszłego roku. Następnie prace zostaną wystawione w Jędrzejowie oraz w Domu Ariańskim w Pińczowie.
Prace nadesłane w ramach przeglądu uzupełnia wystawa autorska Mirosława Lubarskiego „Kenia w obiektywie” prezentowana w Domu Kultury oraz dwie autorskie wystawy Bogdana Kizło i Ireneusza Misiaka, których otwarcie zaplanowano w piątek, 10 grudnia o godzinie 18 w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury.