Wystawy, koncerty i konkursy dla młodzieży, to wydarzenia zorganizowane w Kielcach, w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN mówi, że przypominanie o powodach i skutkach stanu wojennego jest koniecznością, stąd duża liczba wydarzeń, w które zaangażowali się historycy instytutu.
– Począwszy od wystawy, którą będzie można oglądać w „Przystanku Historia”. 13 grudnia o godzinie 11.00 nasi pracownicy z biura badań historycznych wystąpią z referatami, w których przypomną jak stan wojenny wyglądał w Polsce i w naszym regionie, opowiedzą o nowych wnioskach informuje naczelnik kieleckiego IPN.
Wcześniej, bo już w piątek (10 grudnia) o godzinie 12.00 odbędzie się otwarcie dwóch wystaw plenerowych. Pierwsza, przygotowana przez Archiwum Państwowe zaprezentowana zostanie na kieleckim Rynku. Drugą będzie można obejrzeć tuż obok, również na Rynku, a przygotowuje ją Muzeum Historii Kielc.
W wydarzenia związane z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego zaangażowało się Radio Kielce. Nasza rozgłośnia wspólnie między innymi z TVP 3 Kielce zorganizuje koncert „Kolejka po wolność”, który odbędzie się w piątek (10 grudnia) o godzinie 18.00 w Wojewódzkim Domu Kultury. Bezpośrednia transmisja koncertu będzie na stornie internetowej Radia Kielce.
Waldemar Bartosz, przewodniczący Świętokrzyskiego Regionu NSZZ Solidarność mówi, że obchody czterdziestej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego są bardzo potrzebne z kilku powodów. Po pierwsze, aby pamiętać, a po drugie jako przestroga dla przyszłych pokoleń. Jak tłumaczy Waldemar Bartosz, on sam i wielu innych zostało internowanych, ale byli też tacy, których w stanie wojennym bestialsko zamordowano. W Kielcach komunistyczne służby zabiły Stanisława Raka. Miało to miejsce tuż po mszy świętej w katedrze.
– Dokładnie 31 sierpnia 1982 roku, czyli w trzecią rocznicę powstania Solidarności. ZOMO zaatakowało wychodzących z katedry ludzi, pobito ich brutalnie. Jedna z tych osób, zegarmistrz kielecki, który miał wtedy 38 lat, niestety zmarł – mówi Waldemar Bartosz.
W poniedziałek (13 grudnia) o godzinie 18.00 w bazylice katedralnej odbędzie się msza święta w intencji ofiar stanu wojennego, a po niej na Placu Najświętszej Marii Panny zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Stanisława Raka.
Warto dodać, że we wtorek (14 grudnia) w Kinie Fenomen w Kielcach odbędzie się projekcja filmu „Żeby nie było śladów” o śmierci Grzegorza Przemyka, maturzysty zamordowanego przez milicjantów. Wejściówki na film można odebrać w „Przystanku Historia” IPN oraz w siedzibie Radia Kielce.