Elżbieta Kolejko, specjalistka w sprawach zaopatrzenia szpitali, z ponad 20-letnim stażem, to kolejna, już trzecia osoba zatrudniona jako doradca dyrektora naczelnego ostrowieckiego szpitala. Konsultanci mają pomóc w znalezieniu sposobów na oszczędności w szpitalu.
Dyrektor lecznicy Tomasz Kopiec twierdzi, że jego nowa doradczyni jest pełnomocnikiem ds. zarządzania zasobami w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. Jej działalność miała tam przynieść setki tysięcy złotych oszczędności. Liczy na podobne efekty w Ostrowcu.
– Osoba, która ma przeszło 20-letnie doświadczenie w zakresie zaopatrywania i koordynowania procesu zakupów w szpitalach w Polsce. Przyniosła szpitalowi w Lublinie prawie 300 tys. zł oszczędności w dwóch postępowaniach, które koordynowała – informuje dyrektor. Dyrektor nie chce zdradzić jaką kwotę pochłania praca doradców, zasłaniając się RODO.
Radny powiatowy Zbigniew Duda z Prawa i Sprawiedliwości zapowiada, że sprawdzi zarobki konsultantów. Jego zdaniem umożliwi mu to ustawa o samorządzie powiatowym.
– Nie łudźmy się. Jeśli ściąga się osoby na doradców, daje im się pełnomocnictwa, to na pewno są to bardzo wysokie wynagrodzenia. Pan dyrektor musi nam podać te dane, bo jako radni mamy prawo je pozyskać, choćby nie wiadomo jakimi przepisami się zasłaniał – mówi Zbigniew Duda.
Radny uważa, że mamy do czynienia z dyrektorskimi uposażeniami. Tomasz Kopiec z kolei enigmatycznie odpowiada, że doradcy nie zarabiają tyle, co on. Stawki mają być współmierne do tego, co zastać można na rynku medycznym dla tego typu działalności.
Elżbieta Kolejko kierowała także działem zaopatrzenia i magazynem w połączonych szpitalach klinicznych w Warszawie. Jak informowaliśmy, usługi doradcze, już od drugiej połowy października, świadczy Piotr Pusty. Podobną funkcję pełni w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Zarządza także jedną z hurtowni medycznych. Współpracuje także z samorządami województw: świętokrzyskiego, pomorskiego i łódzkiego.
Z kolei Maciej Juszczyk jest bardziej rozpoznawalny w regionie. Znany jest głównie z konfliktów z załogami szpitali w Skarżysku-Kamiennej i we Włoszczowie, którymi zarządzał. Krótko był też dyrektorem lecznicy w Opatowie, niektórzy mówili o nim „widmo”, bo od samego początku przebywał na zwolnieniu lekarskim. Był też prezesem Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Kielcach. Ale i tu nie pracował długo, ponieważ nie układała mu się współpraca z radą nadzorczą spółki.
Dziś pełni funkcję dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu na jednej z kieleckich uczelni. Tomaszowi Kopcowi doradza od początku listopada. Pomocnicy dyrektora przyjeżdżają do szpitala dwa razy w tygodniu. Ich praca realizowana jest także zdalnie. Z wiedzy doradców korzystają również poszczególni kierownicy.