Województwo świętokrzyskie ma najniższą w kraju liczbę uczniów, kształcących się w szkołach zawodowych. Chce to zmienić Zarząd Województwa, dlatego powołano Wojewódzki Zespół Koordynacji, którego celem będzie wspieranie edukacji zawodowej w naszym regionie.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego informuje, że w naszym regionie deficyt występuje zwłaszcza w branżach: budowlanej, gastronomicznej i ochrony środowiska.
– Chodzi o kształcenie dostosowujące umiejętności do rynku pracy, do tych wymogów, jakie zmieniający się i unowocześniający rynek pracy od nas wymaga. To jest cel, który stawia przed nami nie tylko Ministerstwo Edukacji i Nauki, ale też Komisja Europejska. Osoby, które będą pracować w powołanym dziś zespole mają wypracować takie formuły i pomysły, by wesprzeć skuteczną realizację tego programu, byśmy szkoląc się przez całe życie wspierali naszą gospodarkę, dodał Andrzej Bętkowski.
W skład zespołu weszli przedstawiciele m.in. Starachowickiej Strefy Ekonomicznej, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Zawodowego, Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Politechniki Świętokrzyskiej, Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty oraz Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Renata Janik, wicemarszałek województwa informuje, że tylko niewielka część mieszkańców naszego regionu podnosi swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe.
– Często się zdarza, że w szkołach, na uczelniach otwierane są kierunki, które nie kształcą zgodnie z potrzebami rynku pracy, ale są dostosowywane do zasobów nauczycieli, którzy tam są zatrudniani. Tak nie może to wyglądać. Z drugiej strony biuro, które powstanie w ramach tego zespołu będzie służyło temu, by mieszkańców naszego regionu ukierunkowywać. Dziś mamy sytuację taką, że ktoś się chce dokształcić i on nie wie gdzie ma się udać, gdzie ma szukać różnych szkoleń – dodała Renata Janik.
Wojewódzki Zespół Koordynacji promujący edukację zawodową pracę rozpocznie w styczniu 2022 roku, a jego kadencja będzie trwała przez 5 lat. To projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na jego działalność Urząd Marszałkowski przeznaczył 22,5 mln zł.