Za tydzień, 16 grudnia zostanie oficjalnie otwarte nowe Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi.
– To była inwestycja oczekiwana przez mieszkańców gminy i środowisko naukowe – mówi burmistrz miasta Andrzej Gąsior. 17 grudnia nowoczesne muzeum zostanie udostępnione zwiedzającym.
Andrzej Gąsior informuje, że na razie uroczyste otwarcie będzie miało skromny charakter, z uwagi na pandemię. – Na wiosnę zorganizujemy spotkanie z pompą, przy większym gronie osób, również ze środowiska przewodników, turystów i naukowców z naszego kraju – zapowiada.
Budowa muzeum trwała dwa lata. Nowy obiekt powstał w miejscu starego ośrodka, otwartego w 1960 roku. Wówczas był to oddział terenowy Muzeum Techniki i Przemysłu Naczelnej Organizacji Technicznej. Obecnie jest jednostką gminą.
Pomysł na zagospodarowanie obiektu powstał 4-5 lat temu – mówi burmistrz.
– Naczelna Organizacja Techniczna była w upadłości, a ten budynek był zaniedbany do tego stopnia, że były problemy z płatnościami za energię elektryczną. Moim zadaniem było przejęcie obiektu od NOT. Udało się uzyskać porozumienie, przejęliśmy ten budynek na zasadzie darowizny, oczywiście pod kątem prowadzenia muzeum – wyjaśnia.
Z poprzedniego muzeum pozostało to, co najważniejsze, a więc oryginalne stanowisko żużla dymarkowskiego, odkryte podczas badań prowadzonych w ubiegłym wieku. Zostało ono obudowane wystawą, która na prawie 2 tys. metrów kwadratowych opowiada o historii żelaza i jego znaczeniu dla ludzkości, z uwzględnieniem starożytnego hutnictwa, które było na terenie Gór Świętokrzyskich, również w Nowej Słupi. Autorami programu ekspozycji są prof. Szymon Orzechowski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a także dr Andrzej Boczarowski z Uniwersytetu Śląskiego.
Burmistrz przyznaje, że według pierwotnych założeń, inwestycja miała być ukończona pół roku wcześniej, ale pandemia pokrzyżowała plany.
– Opóźnienie było związane z tym, że materiały docierały z opóźnieniem. Nawet blacha, która jest na fasadzie dotarła z pół roku później, ponieważ pandemia zakłóciła łańcuch dostaw – tłumaczy.
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego ma być czynne przez cały rok.
– Nowa Słupia jest gminą turystyczną, żyje z turystyki, więc chcielibyśmy, żeby turyści przyjeżdżali do nas nie tylko w sezonie, ale zaglądali także jesienią, zimą i wczesną wiosną – mówi Andrzej Gąsior.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 10 mln zł, z czego ponad 7,5 mln zł pochodziło ze środków przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Pozostała kwota to wkład własny gminy.