„Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II” – wieczór literacki pod takim tytułem odbył się we wtorkowy wieczór w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Wydarzenie było połączone z wręczeniem nagród laureatom I Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego poświęconego twórczości Świętego Jana Pawła II.
– Cieszę się, że w ten sposób mogliśmy uczcić 30-lecie obecności Jana Pawła II na Ziemi Świętego Krzyża, bo właśnie to wydarzenie było inspiracją do tego, żeby zrobić taki konkurs – powiedział ks. biskup Marian Florczyk.
– Bardzo cieszę się, że tak wiele osób się zaangażowało. Myśli czerpały z przesłania Jana Pawła II i układały je w tekst poetycki czy prozy. Byli to nie tylko młodzi ludzie, ale także starsi, co mnie raduje, bo dzięki temu uczciliśmy tę wizytę, nie tylko w sposób religijny, celebrując w Masłowie eucharystię z niepełnosprawnymi, ale też społecznie, literacko. Może dzięki niemu ktoś odkryje w sobie talenty literackie, a im będziemy mieli więcej poetów, dusz poetyckich, tym życie będzie nabierało piękna, ale też będzie nas zbliżało do nauki Chrystusa i Jana Pawła II – powiedział duchowny.
W konkursie udział wzięło 61 osób. Uczestnicy mieli za zadanie samodzielnie napisać wiersz lub opowiadanie/wspomnienie. Prace konkursowe były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: do 19 lat i od 20 lat.
Anna Zielińska-Brudek, kielecka poetka, przewodnicząca jury wyjaśniła, że poziom prac był zróżnicowany, ale każda była wartościowa.
– Żyjemy teraz w takiej wirtualnej rzeczywistości, wszyscy, o wszystkim, ze wszystkimi rozmawiamy przez komputer, smartfon. A tu trzeba było sięgnąć po długopis, uruchomić pokłady pamięci, mieć ten trans, poznać też Jana Pawła II z przekazów, książek, żeby się zbliżyć do jego przesłania, do utrwalenia jego wartości, których nikt nam nie zabierze – podkreśliła.
Łukasz Wilczkowski zdobył pierwszą nagrodę w kategorii poezja od 20 lat. Przyznał, że przelał na papier bardzo osobiste przeżycia.
– Jestem osobą urodzoną w latach 80. XX weku, więc należę do tak zwanego Pokolenia JP2, Pokolenia Jana Pawła II. Papież nauczył nas wszystkiego: jak żyć, jak myśleć, jakie są wartości, jakie są fundamenty człowieczeństwa. Nie nauczył tylko jednego: jak żyć bez niego. I to był wiersz o tych drogach, które trzeba przeżyć, żeby kształtować lepszą wersję samego siebie, o tym, by przezwyciężać słabości, żeby cieszyć się naturą, tym co mamy na co dzień i modlić się o kolejną kroplę oddechu – powiedział.
Wieczór uświetnili artyści związani z Wojewódzkim Domem Kultury. Swoje utwory inspirowane życiem i twórczością Jana Pawła II uświetnili też artyści, związani z okręgiem kieleckim Związku Literatów Polskich.
– Chciałem podziękować wszystkim za zorganizowanie takiego wieczoru. Taki wieczór zostaje w pamięci na długo. Staraliśmy się współuczestniczyć jako pisarze, członkowie naszego oddziału Związku Literatów Polskich. My takie przedsięwzięcia wspieramy organizujemy wiele inicjatyw i ten dorobek jest znaczący, utrwalony – powiedział.
Publiczność mogła też usłyszeć fragment opowiadania napisanego przez ks. biskupa Mariana Florczyka, pt. „Był taki wieczór”, opublikowanego w książce „Dzień pierwszy. Wspomnienia”, w której ponad 300 osób z całego świata: polityków, artystów, pisarzy czy naukowców odtworzyło swoje przeżycia po wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża.
Wieczorowi literackiemu towarzyszyło otwarcie wystawy filatelistycznej „Drogi do świętości”, którą można oglądać w górnym holu Wojewódzkiego Domu Kultury.
PROTOKÓŁ POSIEDZENIA RADY ARTYSTYCZNEJ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO
„ PIĘKNO STWORZENIA. CZŁOWIEK I WARTOŚCI W TWÓRCZOŚCI ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II”
- KATEGORIA POEZJA (DO 19 LAT)
I miejsce: Aleksandra Woszczycka
II miejsce: Jakub Kołomański
III miejsce: Angelika Baran
Wyróżnienie: Natalia Fatyga, Emilia Guz, Aleksandra Pakaszewska
- KATEGORIA POEZJA (OD 20 LAT)
I miejsce: Łukasz Wilczkowski
II miejsce: Elżbieta Jach
III miejsce: Jan Gumbisz
Wyróżnienie : Janusz Pyziński
- KATEGORIA PROZA (DO 19 LAT)
I miejsce: Michalina Ryńska
II miejsce: Natalia Boruń
III miejsce: Karolina Brelska
Wyróżnienie: Aleksandra Lis
- KATEGORIA PROZA (OD 20 LAT)
I miejsce: Kazimiera Dorosińska
II miejsce: Patrycja Lesiak
III miejsce: nie przyznano
Wyróżnienia: Anna Kokot-Nowak, Barbara Medajska