Dziewięć projektów wpłynęło na konkurs, który ma wyłonić projekt popiersia Wiesława Gołasa. Rzeźba stanie w Alei Sław w kieleckim Parku Miejskim. Komisja artystyczna zbierze się w najbliższą sobotę, o godz. 11.00, w sali teatralnej internatu kieleckiego „Plastyka”.
– Jej skład pozwoli pod różnym kątem spojrzeć na zgłoszone projekty – zapewnia Anna Dulny-Perlińska, prezes Związku Artystów Rzeźbiarzy w Świętokrzyskiem. – Zaproszenie przyjął dr Tomasz Jędrzejewski z Poznania, jeden z głównych konsultantów do spraw konkursów rzeźbiarskich w Polsce. Ze względu na swoje związki z Kielcami zgodził się w niej zasiąść za darmo. Znajdzie się w niej także Marian Rumin – były dyrektor Biura Wystaw Artystycznych oraz Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.
Jak zauważa Anna Dulny-Perlińska, przez kilka lat te konkursu nie odbywały się.
– A one przecież inspirują do pracy, to jest zastrzyk finansowy, ale wygrana wiąże się głównie z prestiżem, że praca artysty znajdzie się w Alei Sław, która jest wizytówką miasta – podkreśla.
Anna Dulny-Perlińska jest jedną z rzeźbiarek, której prace znajdują się w Alei Sław. Jej dziełem są m.in. popiersia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Charlie’go Chaplina. Wśród autorów dotychczasowych popiersi znaleźli się: Arkadiusz Latos, Sławomir Micek, Stefan Maj, Tomasz Łukaszczyk czy Kornel Arciszewski. Miasto przeznaczyło na wykonanie popiersia Wiesława Gołasa 25 tys. zł.
Wiesław Gołas był aktorem pochodzącym z Kielc. Zmarł 9 września tego roku. Miał 90 lat. Szersza publiczność kojarzy go z roli Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”. Aktor występował także w „Kabarecie Starszych Panów”, popularnym w PRL-u serialu „Kapitan Sowa na tropie” czy filmach: „Żona dla Australijczyka”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą” i „Dzięcioł”.