Podczas spotkania w siedzibie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej minister Michał Cieślak przedstawił zaproponowane przez rząd rozwiązania, które mają usprawnić służbę strażaków ochotników. Dotyczą one nie tylko uposażeń ale także możliwości zakupu nowoczesnego sprzętu.
– Wprowadzone w ubiegłym tygodniu rozwiązania są odpowiedzią na zgłaszane od wielu lat prośby strażaków-ochotników – mówił minister Michał Cieślak. – Mają ułatwić uzyskanie dodatku emerytalnego dla każdego druha i druhny, którzy pracowali w ochotniczej straży pożarnej. Strażacy często zwracali się z prośbą o wprowadzenie dodatku emerytalnego, jako formy uhonorowania ich poświęcenia i wieloletniej pracy. My także dostrzegaliśmy, że od wielu lat istniała swojego rodzaju niesprawiedliwości. Bo z jednej strony strażacy ochotnicy niejednokrotnie są na pierwszej linii zdarzeń, a jednocześnie nie otrzymują żadnej pomocy ze strony państwa, czy choćby zadośćuczynienie za wieloletnią służbę, pracę i ofiarność – tłumaczył parlamentarzysta.
Dodatek emerytalny będzie waloryzowany każdego roku, zaznaczył Michał Cieślak.
– Obecnie będzie to ok. 200-250 zł miesięcznie dla druhów. Ponadto wprowadzamy także rozwiązania pozwalające na ubezpieczenie strażaków, którzy są na służbie w trakcie zdarzenia. Chodzi o ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tak by ich rodziny mogły czuć, że są zabezpieczone – podkreślił minister.
Nowe rozwiązanie wprowadzą także system odszkodowań za szkody powstałe podczas akcji gaśniczych.
– Chcieliśmy także ułatwić pracę strażaków poprzez wyjaśnienie kwestii związanej ze szkodami powstałymi podczas akcji gaśniczych. Często zdarza się że strażacy w celu udzielenia szybkiej pomocy są zmuszeni wyłamać ogrodzenie lub przejechać przez czyjeś podwórze. Nie możemy zostawiać właścicieli ze zdewastowanymi posesjami. Dlatego strażacy będą też ubezpieczeni w ramach systemu rekompensat pokrywającego takie szkody – tłumaczył.
Nowe regulacje przewidują także wprowadzenie legitymacji służbowych dla strażaków ze zniżkami np. na komunikację. Stałe dodatki emerytalne są przewidziane dla mężczyzn, którzy ukończyli 65 rok życia i przez co najmniej 25 lat brali czynny udział w działaniach lub akcjach ratowniczych. Podobne przepisy dotyczą kobiet, które ukończyły 60 lat i przez 20 lat czynnie służyły w OSP.
Z nowych rozwiązań zadowoleni są pożarnicy.
– Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie dzieje się bardzo dużo – stwierdził st. kap. Marcin Oziębło, komendant Powiatowy Państwowej Straży pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. – Nowe przepisy bez wątpienia poprawią warunki pracy strażaków. Nowe przepisy wprowadzają dużo znaczących zmian oraz przewidują pieniądze m.in. na zakup nowego, specjalistycznego sprzętu. Czekają nas również zmiany w przepisach prawa, nowe umundurowanie czy nowe legitymacje służbowe wszystko dla poprawy skuteczności i warunków pracy strażaków – mówił.
Nowe regulacje przewidują także wprowadzenie legitymacji służbowych dla strażaków ze zniżkami np. na komunikację. Stałe dodatki emerytalne są przewidziane dla mężczyzn, którzy ukończyli 65 rok życia i przez co najmniej 25 lat brali czynny udział w akcjach ratowniczych. Podobne przepisy dotyczą kobiet, które ukończyły 60 lat i przez 20 lat czynnie służyły w OSP.