Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach podpisał umowę z Bankiem Mleka Kobiecego w Łodzi. W ramach porozumienia bank będzie przekazywał szpitalowi na Czarnowie kobiecy pokarm.
Jak informuje Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, jest to niezwykle istotne, ponieważ praktycznie wszystkie kobiety po urodzeniu dziecka przed terminem, przez pierwsze dni po porodzie nie mają własnego mleka.
– Mam nadzieję, że jutro mleko zostanie do nas przywiezione. Będziemy nim karmić dzieci urodzone przedwcześnie, których mamy nie mają jeszcze odpowiedniej ilości własnego pokarmu. Będzie się to odbywało za zgodą rodziców – mówi dr Grażyna Pazera.
Jak dodaje, mleko kobiecie jest niezwykle istotne w prawidłowym rozwoju noworodka. – W pokarmie matki znajdują się dobroczynne bakterie, które mają bezpośredni wpływ na rozwój naszej odporności oraz ośrodkowego układu nerwowego, w tym mózgu. Mleko matki i zawarte w nim składniki chronią rozwijający się organizm przed wystąpieniem chorób serca i innych zaburzeń, dodała Grażyna Pazera.
Lekarze zalecają, by dziecko karmić piersią przynajmniej przez pierwszy rok jego życia.
To, ile mleka będzie dowożone do szpitala na Czarnowie zależeć będzie od potrzeb. Natomiast pierwszy transport zawierał będzie 30 butelek, po 50 ml każda. Mleko będzie przewożone w specjalnej lodówce, w której temperatura będzie ustawiona na minus 20 stopni Celsjusza. W takich warunkach będzie także przechowywane w szpitalu. Natomiast, gdy będzie potrzeba jego użycia, wówczas butelka będzie ogrzewana, do czasu uzyskania temperatury ciała dziecka, któremu będzie podawane.