Wczoraj zakończył się Warsaw Summit, czyli spotkanie europejskich partii konserwatywnych i prawicowych. Czy to szansa na wzmocnienie prawicowej narracji w Europie i powrót do jej korzeni? Na ten temat dyskutowali goście Studia Politycznego Radia Kielce.
Rafał Nowak z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że badania sondażowe, przeprowadzone w Unii Europejskiej pokazują, iż ponad połowa obywateli Wspólnoty nie akceptuje tego, co obecnie się w niej dzieje.
– Politycy odwołujący się do wartości tradycyjnych potrafią, pomimo różnic, porozumieć się i myśleć o wspólnej przyszłości z troską. Wczoraj przyjęliśmy ważny dokument, który ma pomóc budować narrację konserwatywną. Dziś w brukselskich elitach dominuje liberalno-lewicowy nurt. Wielu mieszkańcom Unii Europejskiej on nie odpowiada. Jestem przekonany, że nasze przyszłe spotkania w gronach eksperckich na pewno nam pomogą. Jeśli spojrzymy na siłę polityczną europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, to jest to druga siła w Parlamencie Europejskim. Tymczasem politycy lewicowi zareagowali z ogromną zajadłością na nasze spotkanie. Może to oznaczać, że nas się po prostu obawiają – wskazał Rafał Nowak.
Michał Sokolnicki z Konfederacji Partii KORWiN powiedział, że Unia Europejska to federalistyczny twór zepsuty od środka. W jego opinii nie jest ona zbudowana na zasadach europejskich, lecz wręcz antyeuropejskich.
– To twór socjalistyczny. Dąży do pożerania kolejnych sfer wolności, zarówno poszczególnych państw narodowych, jak również obywateli. Uzurpuje sobie coraz większą władzę, zarówno w kontekście beznadziejnego w wielu aspektach prawa, jak również wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, stwierdzających w wielu dziedzinach prymat niepotrzebnego prawa inflacyjnego nad prawem państw narodowych. Sprzeciwiamy się federalizacji unii, która w takim kształcie powstała po podpisaniu Traktatu Lizbońskiego. Jesteśmy za powrotem do państw narodowych i wartości nie unijnych, lecz prawdziwie europejskich, opartych na cywilizacji łacińskiej i wolności jednostki. Zastanawiam się, czy PiS rzeczywiście jest przeciwko federalizacji Unii Europejskiej, bo z jednej strony wykazuje zbieżność światopoglądową z nami, a z drugiej ma też dużą zbieżność z socjalistycznym fiskalizmem unijnym – wskazywał Michał Sokolnicki.
Filip Strząbała z Nowej Lewicy przyznał, że partie konserwatywne i prawicowe mogą stanowić dużą siłę w europarlamencie. W jego ocenie ta siła może jednak dążyć do odśrodkowego osłabienia struktur Unii Europejskiej.
– Obawiam się, czy ten szczyt w rzeczywistości mają w zamiarze reformę Unii Europejskiej i jej powrót do korzeni. Trzeba zauważyć, że spotkanie polityków, takich jak Marine Le Pen, Viktor Orban, Jarosław Kaczyński czy Mateusz Morawiecki jest spotkaniem osób, które od dłuższego czasu robią wiele rzeczy szkodliwych dla unii, destabilizujących poczucie wspólnoty i stojących w opozycji względem praw i interesów Unii Europejskiej. Tymczasem interes Polski i Wspólnoty jest zbieżny – oceniał Filip Strząbała.
W Studiu Politycznym Radia Kielce poruszony został też temat wczorajszych wyborów władz przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Uczestnicy audycji zastanawiali się też, czy sięgająca coraz dalej tak zwana poprawność polityczna w rzeczywistości jest próbą wymazania chrześcijańskiej tradycji Europy. Unijna komisarz ds. równości, Helena Dalli, w przewodniku dla urzędników Komisji Europejskiej odradza bowiem używania chrześcijańskich terminów.
Do udziału w audycji zaproszeni byli przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej, jednak nie dotarli do studia Radia Kielce.