W kościele na Karczówce odbyła się dziś, w przypadającą Barbórkę, Msza Święta w intencji górników i ich rodzin.
Kościół na Karczówce został wybrany nieprzypadkowo, ponieważ znajduje się w nim wyjątkowy, wykonany z jednolitej bryły ołowiu posąg świętej Barbary, mierzący 150 cm i ważący aż 1,8 tys. kg.
W nabożeństwie udział wzięli m.in. nauczyciele i absolwenci Technikum Geologicznego w Kielcach. Wśród nich był Roman Olesiak. Jak powiedział, udział w mszy barbórkowej, to w jego rodzinie wieloletnia tradycja.
– Jestem związany z Technikum Geologicznym. Swego czasu mój ojciec był przewodniczącym komitetu rodzicielskiego i ten sztandar, który jest dzisiaj noszony przez moich kolegów ufundował właśnie mój tata. To było w 1966 albo 1967 roku, czyli ponad pół wieku temu. Dzisiejsza Msza to także możliwość spotkania swoich kolegów ze szkolnych ław – dodał Roman Olesiak.
We mszy udział wziął także pierwszy absolwent Technikum Geologicznego w Kielcach, 83-letni Stanisław Dziura, który maturę zdawał w 1957 roku.
– Miałem taki zaszczyt, że od początku funkcjonowania szkoły byłem jej przewodniczącym, a ostatni absolwent jej mury opuścił w 2005 roku. Później tę placówkę zlikwidowano. Natomiast ostatnią Barbórkę w szkole mieliśmy w 2004 roku. My co roku obchodzimy Barbórkę i co roku się spotykamy w kościele na Mszy Świętej – dodał Stanisław Dziura.
Mszę Świętą poprzedziło odsłonięcie w Ogrodzie Botanicznym pomnika Hilarego Mali, gwarka z Niewachlowa, który 7 grudnia 1646 roku na terenie Karczówki wydobył samorodki galeny, czyli rudy ołowiu.