W Ogrodzie Botanicznym w Kielcach odsłonięto dziś pomnik górnika Hilarego Mali. To górnik z Niewachlowa, pochodzący z XVII wieku, który był związany z rejonem Karczówki.
Według legend Hilary Mala wydobył na terenie wzgórza Karczówka samorodki galeny, czyli rudy ołowiu. Z jednego z nich miała powstać figura Świętej Barbary, którą można oglądać w kościele na Karczówce.
Natomiast rzeźba upamiętniająca postać Hilarego Mali przez kilkadziesiąt lat stała na osiedlu Czarnów, przy ulicy Szkolnej 36 w Kielcach. Kilkanaście tygodni temu została przeniesiona do Ogrodu Botanicznego w Kielcach, przypomina Michał Poros z Geonatura Kielce.
– Rzeźba została wystawiona w wyjątkowym miejscu, dlatego że właśnie na terenie Ogrodu Botanicznego. Tuż przy tej rzeźbie znajdują się ślady dawnego górnictwa, związanego z wydobyciem ołowiu. Stąd lokalizacja tego pomnika jest nieprzypadkowa – dodał Michał Poros.
W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli m.in. nauczyciele i absolwenci Technikum Geologicznego w Kielcach. Honorowy generał górniczy Jan Kowalski, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Geologicznego informuje, że nie tylko miejsce, ale i dzień odsłonięcia pomnika zostały wybranie nieprzypadkowo.
– Miejsce wyjątkowe, ale też i data nieprzypadkowa. Dziś 4 grudnia, czyli imieniny świętej Barbary, patronki górników. Hilary Mala był tym naszym pra pra pragórnikiem. Wówczas mówiło się na nich skalnicy. Natomiast my, jako praktykujący i żyjący z tej pracy chcieliśmy w godny sposób upamiętnić Hilarego Mali. Jego pomnik jest pomnikiem naszej ciężkiej pracy – dodał Jan Kowalski.
Rzeźba przedstawiająca postać gwarka Hilarego Mali została wykonana w 1977 roku przez Gustawa Hadynę z jednolitego bloku wapienia bolechowickiego. Inicjatorem powstania rzeźby był Ryszard Miernik, pisarz i rzeźbiarz, ówczesny kierownik Wydziału Kultury Sztuki Urzędu Miejskiego w Kielcach. Rzeźba została wykonana w pierwszym miejscu ekspozycji, czyli przy ulicy Szkolnej 36 w Kielcach, gdzie stała przez 44 lata.