Jak przekonywać do swojego zdania? Jak argumentować w skuteczny i zrozumiały sposób, aby nas słuchano o tym dyskutowali uczestnicy Świętokrzyskiej Szkoły Dyplomacji.
Wydarzenie było zwieńczeniem cyklu weekendowych spotkań poruszających kluczowe zagadnienia z zakresu polityki międzynarodowej, dyplomacji oraz negocjacji dyplomatycznych.
Gościem specjalnym wydarzenia był Arkady Rzegocki, szef Służby Zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
– Każdy z nas może być ambasadorem Polski – powiedział minister, który zwrócił uwagę, że wraz ze wzrostem znaczenia naszego kraju polska dyplomacja musi sprostać nowym przeciwnościom.
– Współcześnie Polska stoi przed wieloma wyzwaniami. Obecnie mamy do czynienia z szeregiem złożonych problemów międzynarodowych. Jednym z najważniejszych jest niestabilna sytuacja na naszej wschodniej granicy. Polska prowadzi także bardzo aktywną politykę w całym regionie Europy środkowo-wschodniej. I to zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także innych organizacji. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że nigdy wcześnie nie mieliśmy aż tak aktywnej dyplomacji – podkreślił Arkady Rzegocki.
Pytany o zastosowanie dyplomacji w codziennym życiu odpowiedział.
– W gruncie rzeczy każdy element dyplomacji może mieć zastosowanie w życiu codziennym. Przede wszystkim widać to w kontaktach międzyludzkich. Nie jest żadną tajemnicą, że o wiele łatwiej jest dogadywać się z osobami kulturalnymi i wyważonymi. Nasza postawa ma także znaczenie w budowaniu wizerunku na zewnątrz. Zwłaszcza poza granicami Polski. Każdy z nas może pełnić rolę ambasadora naszego kraju nawet podczas spotkań ze znajomymi z innych państw – dodał wiceminister.
Kamil Kołbuc, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Kielcach, instytucji odpowiedzialnej za organizację cyklu spotkań poinformował że ich ideą jest nie tylko zaznajamianie zainteresowanych osób z kompetencjami międzynarodowymi, ale także nauka praktycznego wykorzystywania dyplomacji na co dzień.
– Wiedza wynikająca z takich tematów jak dyplomacja, stosunki międzynarodowe, negocjacje czy savoir-vivre jest z pewnością przydatna w codziennym życiu zawodowym i prywatnym. Wbrew pozorom w biznesie, handlu czy relacjach międzyludzkich znajomość protokołu dyplomatycznego czy właściwa prezentacja podczas wystąpień publicznych mogą wiele ułatwić – mówił.
Spotkanie zakończyło się uroczystym wręczeniem dyplomów członkom Świętokrzyskiej Szkoły Dyplomacji.